Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | discrete input module |
| Mandatory accessory | NTSXBA0100H base, NTSXTB12_1_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Discrete input voltage | 100...120 V AC |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Asynchronous |
| Discrete input number | 8 |
| Group of input channels | 1 group |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| DC supply voltage | 20.4-28.8 V |
| Discrete input voltage type | DC |
| Discrete input number | 8 type 1 conforming to IEC 61131-2 |
| Rated operational voltage limits | 85...138 V AC 47...63 Hz |
| Local signalling | 1 LED (green) for module operating (RUN), 1 LED per channel (green) for channel diagnostic, 1 LED (red) for module error (ERR) |
| Width | 15 mm |
| Depth | 69 mm |
| Input filtering | 5.8...20 ms configurable in 0.1 ms step |
| Housing colour | grey |
| Hot swapping fallback | yes |
| Voltage state 0 guaranteed | <= 20 V |
| Current state 0 guaranteed | <= 2 mA |
| Input diagnostic | external power supply error per channel, Broken wire error per channel |
| Isolation between channels and ground | 3000 V AC |
| Network type | DC |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Net weight | 0.048 kg |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 79 V |
| Mounting support | base |
| Discrete input current | 6.5 mA at 120 V AC 50 Hz |
| Digital inputs configurable | false |
| Height | 100 mm |
| Isolation between channels and bus | 3000 V AC |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Power dissipation in W | 1.33 W maximum at 24 V DC |
| Response time on input | 5.8 ms (on to off) |
| Typical current consumption | 32.4 mA at 24 V DC on the Bus current, 0 mA at 24 V DC on the internal field current |
| Input wiring mode | 1 wire |
| Discrete input frequency | 47...63 Hz |
| Environment | |
| Environmental characteristic | gas resistant C3 and G2 |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 61850-3, location G, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |