Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | temperature input module kit |
| Mandatory accessory | NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Asynchronous |
| Analogue input number | 6 |
| Kit composition | NTSART0603 module, NTSXBA0100H base |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Isolation between channels and field pwr | 1000 V AC |
| Common mode rejection | 100 dB |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from power supply field (24 Vdc) |
| Rated operational voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED green for module operating (RUN), 1 LED per channel green for channel diagnostic, 1 LED red for module error (ERR) |
| Sampling duration | 60 ms at 50Hz rejection per channel, 60 ms at 60Hz rejection per channel, 40 ms channel switch time with short time sampling, 140 ms channel switch time with long time sampling |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Housing colour | grey |
| Measurement error | <= 0.08 % FS 25 °C (short time sampling), <= 0.05 % FS 25 °C (long time sampling), <= 0.14 % FS -20...60 °C (short time sampling), <= 0.10 % FS -20...60 °C (short time sampling) |
| Temperature drift | ± 0.003 % FS/ °C |
| Hot swapping fallback | yes |
| Type of cable | shielded cable |
| Input diagnostic | underflow error per channel, overflow error per channel, Broken wire error per channel, Hardware error per channel, Calibration error per channel, internal field power supply error per channel |
| Isolation between field power and bus | 1500 V AC |
| Non-linearity | <= 0.01 % FS, analogue input type: voltage/resistive input, <= 0.01 % FS, analogue input type: thermistor, <= 0.01 % FS, analogue input type: RTD |
| Analogue input resolution | 16 bits with overflow |
| Net weight | 0.073 kg |
| Input impedance | 1 MOhm typical |
| Mounting support | top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 |
| Analogue input type | RTD Ni 100/Ni 1000, RTD Pt 100/Pt 1000, RTD Cu 10/50/100, RTD JPt 100/1000, RTD high precision Cu50/100, Ni100/1000, Pt100/1000, resistor 100 Ohm...32 kOhm, thermistor PTC 100 Ohm...10 kOhm, thermistor NTC 100 Ohm...200 kOhm |
| Permitted overload on inputs | +/- 2.4 % over voltage range |
| Maximum cable distance between devices | shielded cable: <200 m |
| Height | 100 mm |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Power dissipation in W | 1.6 W maximum at 24 V DC |
| Typical current consumption | 36 mA at 24 V DC on the Bus current, 25.2 mA at 24 V DC on the internal field current minimum, 30.2 mA at 24 V DC on the internal field current maximum |
| Input wiring mode | 2, 3 or 4 wires for RTD and resistance inputs, 2-wire for thermistor NTC/PTC inputs |
| Input protection type | over voltage protection |
| Environment | |
| Environmental characteristic | gas resistant C3 and G2, Salt spray resistant, standard environment |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, EN/IEC 61850-3, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |