Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | analog output module kit |
| Mandatory accessory | NTSXTB12_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Analogue output number | 4 |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Isochronous/Asynchronous |
| Kit composition | NTSAMO0400 module, NTSXBA0100H base |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Isolation between channels and field pwr | No |
| Analogue output type | current: 0...20 mA, current: 4...20 mA, voltage: +/- 10 V, voltage: 0...10 V, voltage: +/- 5 V, voltage: 0...5 V, voltage: 1...5 V |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from power supply field (24 Vdc) |
| Analogue output resolution | 15 bits + sign |
| Rated operational voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED green for module operating (RUN), 1 LED per channel green for channel diagnostic, 1 LED red for module error (ERR) |
| Width | 15 mm |
| Depth | 80 mm |
| Housing colour | grey |
| Measurement error | <= 0.1 % FS 25 °C, <= 0.2 % FS - 20…60 °C |
| Temperature drift | ± 0.002 % FS/ °C |
| Hot swapping fallback | yes |
| Output wiring mode | 2 wires |
| Type of cable | shielded cable |
| HART tolerance | yes |
| Output protection type | 16 mA short circuit and 30V over voltage for voltage output, 30V over voltage for current output |
| Isolation between field power and bus | 1500 V AC |
| Non-linearity | <= 0.02 % FS, analogue input type: voltage/current |
| Net weight | 0.073 kg |
| Mounting support | top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 |
| Output diagnostic | underflow error per channel, overflow error per channel, broken wire error per channel, short circuit error per channel, hardware error per channel, calibration error per channel, DAC power error per channel, internal field power supply error per channel |
| Maximum cable distance between devices | shielded cable: <200 m for voltage inputs, shielded cable: <1000 m for current input |
| Height | 100 mm |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Power dissipation in W | 1.7 W maximum at 24 V DC |
| Typical current consumption | 34.6 mA at 24 V DC on the Bus current, 24 mA at 24 V DC on the internal field current minimum, 79.2 mA at 24 V DC on the internal field current maximum |
| Load impedance ohmic | 600 Ohm current, 1 kOhm voltage |
| Response time on output | 912 µs at 600 Ohm per module |
| Environment | |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| Environmental characteristic | standard environment |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, EN/IEC 61850-3, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |