Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | analog input module |
| Mandatory accessory | NTSXBA0100H base, NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Isochronous/Asynchronous |
| Analogue input number | 8 |
| Device application | industrial application |
| Complementary | |
| Isolation between channels and field pwr | No |
| Common mode rejection | 90 dB |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from power supply field (24 Vdc) |
| Rated operational voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED green for module operating (RUN), 1 LED per channel green for channel diagnostic, 1 LED red for module error (ERR) |
| Sampling duration | 1.615 ms per module |
| Width | 15 mm |
| Depth | 69 mm |
| Housing colour | grey |
| Measurement error | <= 0.3 % FS 25 °C, <= 0.5 % FS - 20…60 °C |
| Temperature drift | ± 0.0057 % FS/ °C |
| Hot swapping fallback | yes |
| Type of cable | shielded cable |
| Input diagnostic | underflow error per channel, overflow error per channel, Broken wire error per channel, Hardware error per channel |
| Isolation between field power and bus | 1500 V AC |
| LSB value | 0.31 mV, +/- 10 V, 0.31 mV, 0...10 V, 0.16 mV, +/- 5 V, 0.16 mV, 0...5 V, 0.13 mV, 1...5 V, 0.61 µA, +/- 20 mA, 0.61 µA, 0...2 mA, 0.49 µA, 4...20 mA |
| Non-linearity | <= 0.01 % FS, analogue input type: voltage/current |
| Analogue input resolution | 15 bits + sign |
| Net weight | 0.048 kg |
| Input impedance | > 10 MOhm in voltage mode, 100 Ohm + internal current protector 10 Ohm typical |
| Mounting support | base |
| Analogue input type | current +/- 20 mA, current 0...20 mA, current 4...20 mA, voltage +/- 10 V, voltage 0...10 V, voltage +/- 5 V, voltage 0...5 V, voltage 1...5 V |
| Permitted overload on inputs | 30 V maximum voltage, 30 V at 50 mA maximum current |
| Maximum cable distance between devices | shielded cable: <200 m for voltage inputs, shielded cable: <1000 m for current input |
| Height | 100 mm |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Power dissipation in W | 2.1 W maximum at 24 V DC |
| Typical current consumption | 34.6 mA at 24 V DC on the Bus current, 27.6 mA at 24 V DC on the internal field current minimum, 33.1 mA at 24 V DC on the internal field current maximum |
| Input wiring mode | 1 or 2 wires |
| Input protection type | over current / miswiring protection per channel for current input, over voltage / miswiring protection per channel for voltage input |
| Environment | |
| Environmental characteristic | gas resistant C3 and G2 |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, EN/IEC 61850-3, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |