Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | analog input module |
| Mandatory accessory | NTSXBA0200H base, NTSXTB18_0_H terminal block |
| Range compatibility | Logic/motion controller - Modicon M262, Modicon M580, third party |
| Range of product | Modicon Edge I/O NTS |
| Product compatibility | NTSN..... |
| Operating mode | Isochronous/Asynchronous |
| Analogue input number | 8 |
| Device application | industrial application in severe environment |
| Complementary | |
| Isolation between channels and field pwr | No |
| Common mode rejection | 90 dB |
| Power supply type | bus power from power supply bus (24 Vdc), field power from power supply field (24 Vdc) |
| Rated operational voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| Local signalling | 1 LED green for module operating (RUN), 1 LED per channel green for channel diagnostic, 1 LED red for module error (ERR) |
| Sampling duration | 1.595 ms per module |
| Sensor power supply protection | over current protection per channel, short circuit protection on loop power supply per channel |
| Width | 30 mm |
| Depth | 69 mm |
| Housing colour | grey |
| Measurement error | <= 0.1 % FS 25 °C, <= 0.3 % FS - 20…60 °C |
| Temperature drift | ± 0.004 % FS/ °C |
| Hot swapping fallback | yes |
| Type of cable | shielded cable |
| Input diagnostic | underflow error per channel, overflow error per channel, Broken wire error per channel, Hardware error per channel, Calibration error per channel, Loop power supply error per channel, internal field power supply error per channel |
| Isolation between field power and bus | 1500 V AC |
| LSB value | 0.61 µA, +/-20 mA, 0.61 µA, 0...20 mA, 0.49 µA, 4...20 mA |
| Non-linearity | <= 0.01 % FS, analogue input type: voltage/current |
| Analogue input resolution | 15 bits + sign |
| Net weight | 0.085 kg |
| Input impedance | 250 Ohm + internal current protector 10 Ohm typical |
| Sensor power supply | 19.2-30 V DC Loop power |
| Mounting support | base |
| Analogue input type | current +/- 20 mA, current 0...20 mA, current 4...20 mA |
| Permitted overload on inputs | 30 V at 50 mA maximum current |
| Maximum cable distance between devices | shielded cable: <1000 m for current input |
| Height | 121 mm |
| Isolation between channels and bus | 1500 V AC |
| Power dissipation in W | 2.3 W maximum at 24 V DC |
| Typical current consumption | 36 mA at 24 V DC on the Bus current, 24 mA at 24 V DC on the internal field current minimum, 208.8 mA at 24 V DC on the internal field current maximum |
| Input wiring mode | 1 or 2 wires |
| Input protection type | over current / miswiring protection per channel for current input |
| Environment | |
| Shock resistance | 15 g for 11 ms (with and without accessory) |
| Vibration resistance | 1 g without accessory, 2 g with accessory |
| Pollution degree | 2 |
| Product certifications | CE, UKCA, cULus, RCM, Merchant Navy - EU RO MR (pending), EAC (pending), ATEX Zone 2 (pending), IECEx zone 2 (pending), CCC Ex zone 2 (pending) |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Marking | CE, UKCA, cULus, RCM |
| Directives | 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive, 2014/35/EU |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000...5000 m with derating |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN 61010-2-201, UL 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, EN/IEC 61850-3, EN/IEC 60079-0, EN 50155, EN 50121-4, EN 50121-5 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |