Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | compact enclosure |
| Product name | PanelSeT SM |
| Removable parts | door by screws hinge, mounting plate by screws mounting plate bracket, mounting plate bracket by screws |
| Range | PanelSeT |
| Enclosure nominal width | 1000 mm |
| Device composition | 1 body, 2 door, 1 cable gland plate, 1 locking system with handle: door, 1 blocking system: left door, 4 mounting plate bracket, 1 mounting plate |
| Enclosure nominal height | 2000 mm |
| Installation accessory type | floor-standing |
| Enclosure nominal depth | 500 mm |
| Device application | multi-purpose |
| Complementary | |
| Type of gland plate | standard |
| Lock type | 4 points lock, handle with 5 mm double bar insert |
| Door opening side | left (120 °), right (120 °) |
| Body type | front part forming a rigid frame with welded corners, single piece body with welded rear panel |
| Cable entry | 1 entry |
| Mounting plate description | plain |
| Surface finish | epoxy-polyester powder |
| Colour | enclosure: grey (RAL 7035), handle: black (RAL 9005) |
| Net weight | 165 kg |
| Number of doors | front: 2 door(s) |
| Material | mounting plate: galvanised steel, body: sheet steel, door: sheet steel, hinge: zamak |
| Door type | plain |
| Accessibility for operation | front |
| Environment | |
| Standards | IEC 62208 |
| IK degree of protection | IK10 conforming to IEC 62262, conforming to UL, conforming to cUL |
| IP degree of protection | IP55 conforming to IEC 60529 |
| Product certifications | DNV, BV, UL |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |