Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product destination | for enclosure |
| Product or component type | cooling unit |
| Product name | CU |
| Type of installation | indoor side |
| Range | ClimaSys |
| Mounting mode | by screws |
| Rated power in W | 620 W |
| Cooling power | 620 W 50/60 Hz L35-L35, 470 W 50/60 Hz L35-L50 |
| Mounting location | side |
| [Us] rated supply voltage | 220...240 V 1 phase 50 Hz EN/IEC, 230 V +/- 6 % 1 phase 60 Hz UL |
| Complementary | |
| Air flow | internal circuit: 117 m3/h at 50/60 Hz, external circuit: 174 m3/h at 50/60 Hz |
| Inrush current | 6 A |
| Energy efficiency ratio | 1.7 |
| Material | steel |
| Noise level | 62 dB |
| Height | 460 mm |
| [In] rated current | 1.8 A |
| Type of ventilation filter | optional external circuit filter |
| Ambient air temperature for operation | 20-50 °C at 50/60 Hz inside the enclosure:, 5-55 °C at 50/60 Hz outside the enclosure: |
| Control type | electronic controller |
| Protection type | 15 A (T) |
| Power consumption in W | 370 W at 50/60 Hz, L35-L35, 420 W at 50/60 Hz, L35-L50 |
| Colour | grey (RAL 7035) |
| Pressure | 28 bar |
| Net weight | 13.2 kg |
| Cooling gas type | R513a (0.115 kg) |
| Depth | 190 mm |
| Incomer device | M9F23116 |
| Width | 290 mm |
| Temperature setting range | 20-50 °C at 50/60 Hz |
| Environment | |
| Standards | EN/ISO 12100, EN 60335-1, EN 60335-2-40, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN/IEC 63000:2018, EN 14511 |
| Directives | 2006/42/EC - machinery, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2011/65/EU - RoHS |
| IP degree of protection | IP55 conforming to IEC 60529 (on the internal circuit), IP24 conforming to IEC 60529 (on the external circuit) |
| Product certifications | UL, IEC, EN |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |