Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product destination | for enclosure |
| Product or component type | cooling unit |
| Product name | CU |
| Type of installation | indoor roof |
| Range | ClimaSys |
| Mounting mode | by screws |
| Rated power in W | 2080 W |
| Cooling power | 2080 W 50/60 Hz L35-L35, 1710 W 50/60 Hz L35-L50 |
| Mounting location | roof of enclosure |
| [Us] rated supply voltage | 380...415 V 3 phases 50 Hz EN/IEC, 400/460 V +/- 6 % 3 phases 60 Hz UL |
| Complementary | |
| Air flow | internal circuit: 850 m3/h at 50/60 Hz, external circuit: 1200 m3/h at 50/60 Hz |
| Inrush current | 13 A |
| Energy efficiency ratio | 2.2 |
| Material | steel |
| Noise level | 73 dB |
| Height | 435 mm |
| [In] rated current | 1.8 A |
| Type of ventilation filter | optional external circuit filter |
| Ambient air temperature for operation | 20-50 °C at 50/60 Hz inside the enclosure:, 5-55 °C at 50/60 Hz outside the enclosure: |
| Control type | electronic controller |
| Protection type | 3 phases 15 A (T) |
| Power consumption in W | 900 W at 50/60 Hz, L35-L35, 1070 W at 50/60 Hz, L35-L50 |
| Colour | grey (RAL 7035) |
| Pressure | 32 bar |
| Net weight | 40.1 kg |
| Cooling gas type | R513a (0.420 kg) |
| Depth | 475 mm |
| Incomer device | M9F23316 |
| Width | 595 mm |
| Temperature setting range | 20-50 °C at 50/60 Hz |
| Environment | |
| Standards | EN/ISO 12100, EN 60335-1, EN 60335-2-40, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN/IEC 63000:2018, EN 14511 |
| Directives | 2006/42/EC - machinery, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2011/65/EU - RoHS |
| IP degree of protection | IP54 conforming to IEC 60529 (on the internal circuit), IP24 conforming to IEC 60529 (on the external circuit) |
| Product certifications | UL, IEC, EN |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |