Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Ambient air temperature for operation | -30-60 °C |
| Actuator | linear |
| Force lbf | 105 lbf |
| Analogue input range | 2...10 V DC |
| Power consumption in W | 4.2 W |
| Targeted region | North America. |
| Power consumption in VA | 6.6 VA AC, 10 VA at 240 V AC |
| Product or component type | actuator |
| Current consumption | 140 mA |
| Control type | automatic reset |
| Product destination | globe valve |
| Electrical insulation class | class II |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC, 20...30 V DC |
| NEMA degree of protection | NEMA 2 |
| Ambient air temperature for storage | -40-71 °C |
| Motor type | brushless DC motor |
| Relative humidity | 5-95 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP11 |
| Material | polymer: housing |
| Hold-in power consumption in W | 1.5-1.5 W |
| Switch function | No |
| Force N | 468 N |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |