Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Tightening torque | 300 lb.in, 34 N.m |
| Ambient air temperature for operation | -31.6-60 °C |
| Actuator | rotary |
| Analogue input range | 2...10 V DC, 4...20 mA DC |
| Actuator rotation | 92 ° |
| Power consumption in W | 3.6 W |
| Targeted region | North America., Australia. |
| Power consumption in VA | 5.6 VA AC, 3.4 VA DC |
| Product or component type | actuator |
| Control type | automatic reset |
| Product destination | dampers, globe valve |
| Electrical insulation class | class II |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC, 22...30 V DC |
| Ambient air temperature for storage | -40-71 °C |
| Motor type | brushless DC motor |
| Relative humidity | 5-95 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP10, IP56 |
| Material | die cast aluminium: housing |
| Switch function | No |
| Hold-in power consumption in VA | 4-4 VA AC, 2.2-2.2 VA DC |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |