Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Tightening torque | 220 lb.in, 25 N.m |
| Actuator | rotary |
| Actuator rotation | 180 ° |
| Targeted region | North America. |
| Product or component type | actuator |
| Input current | 500 mA |
| Motor type | oil immersed motor |
| Material | die cast aluminium: housing |
| Ambient air temperature for operation | -40-57.7 °C |
| Analogue input range | 6...9 V DC |
| Control type | manual override with 5/32 allen wrench |
| Product destination | dampers, globe valve |
| Electrical insulation class | class I |
| [Us] rated supply voltage | 120 V AC |
| Ambient air temperature for storage | -40-71 °C |
| Relative humidity | 5-95 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP10 |
| Switch function | 1 SPDT |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |