Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| [In] rated current | 20 A |
| Earth-leakage sensitivity | 10 mA |
| Product or component type | RCD plate |
| Colour tint | dark blue |
| Poles description | 2P |
| [Ue] rated operational voltage | 230...240 V AC |
| Range of product | Medilec |
| Range | Medilec |
| Product brand | Clipsal |
| Network type | AC |
| Rated conditional short-circuit current | 3 kA |
| Earth-leakage protection class | type I, type A |
| Surface treatment | antibacterial |
| Device application | residual current device |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Mounting support | screw fixing |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Installation direction | horizontal/vertical |
| Local signalling | LED |
| Width | 78.2 mm |
| Depth | 43.6 mm |
| Mounting mode | wall-mounted |
| Protection type | MCB |
| Main colour tint | dark blue |
| Embedding depth | 34.6 mm |
| Size | 84 mm |
| Net weight | 155 g |
| Height | 116 mm |
| Connections - terminals | screw terminal - 4 x 2.5 mm², screw terminal - 3 x 4 mm² |
| Environment | |
| Product certifications | RCM |
| IP degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | 0-45 °C |
| Standards | AS/NZS 3190, AS/NZS 3100, ISO 22196 |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |