Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | switched socket |
| Colour tint | dark blue |
| Range of product | Medilec |
| Range | Medilec |
| Main colour tint | dark blue |
| Product brand | Clipsal |
| Socket additional information | shuttered |
| Device presentation | complete device |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Actuator | switch |
| Fixing mode | screw |
| Number of power socket outlets | 2 x 1P + E, Australian/New Zealand, 2 |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| [In] rated current | 10 A |
| Local signalling | indicator LED |
| Mounting position | horizontal |
| Width | 116 mm |
| Depth | 43.6 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230...240 V AC |
| Screwdriver shape | Philips No 2, square drive no 1 (SQ1) |
| Surface finish | glossy |
| Socket-outlet type | double socket-outlet |
| Fixing center | 84 mm |
| Control type | rocker |
| Embedding depth | 34.6 mm |
| Device mounting | wall mounted |
| Number of gangs | 2 gangs |
| Net weight | 100 g |
| Type of installation | indoor installation |
| Number of rocker | 2 |
| Pin number | 3 |
| Height | 78.2 mm |
| Earth-leakage protection class | type I, type A |
| Surface treatment | antibacterial |
| Thickness | 9 mm |
| Wire stripping length | 16 mm |
| Connections - terminals | 4 x 2.5 mm² screw terminal, 3 x 4 mm² screw terminal |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-45 °C |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Environmental characteristic | indoor use |
| IP degree of protection | IP20 |
| Product certifications | RCM |
| Standards | AS/NZS 3190, AS/NZS 3100, ISO 22196 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 24 |