Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | RCD grid |
| Colour tint | dark blue (DB) |
| Range of product | Medilec |
| Range | Medilec |
| Colour | blue |
| Main colour tint | dark blue |
| Product brand | Clipsal |
| Device presentation | grid plate |
| Outlet poles configuration | 2P |
| Colour code | DB |
| Device application | residual current device |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Fixing mode | by screws |
| Trip unit rating | 10-10 mA |
| Material | PC (polycarbonate) |
| [In] rated current | 20 A |
| Local signalling | LED indicator |
| Mounting position | vertical |
| Width | 68.3 mm |
| Distance between centers | 83 mm |
| Depth | 45.9 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 230...240 V AC |
| Surface finish | glossy |
| Embedding depth | 30.8 mm |
| Device mounting | flush |
| Clamping connection capacity | 4 x 2.5 mm², 3 x 4 mm² |
| Net weight | 139 g |
| Type of installation | indoor installation |
| Height | 112.5 mm |
| Earth-leakage protection class | type I, type A |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-45 °C |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Standards application | safety |
| IP degree of protection | IP20 |
| Product certifications | RCM |
| Standards | AS/NZS 3100, AS/NZS 3190 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |