Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | servo motor |
| Range compatibility | PacDrive 3 |
| Device short name | MH3 |
| Complementary | |
| Stator electrical time constant | 6.3 ms |
| Derating altitude scale | 80.0 m |
| Encoder type | multiturn SinCos Hiperface |
| Mounting support | international standard flange |
| Minimum operational altitude | 0.0 m |
| Rotor inertia | 10.3 kg.cm² |
| Number of motor poles | 5.0 |
| Motor figures | 480.0 V |
| Holding brake | without |
| Second shaft | without second shaft end |
| Shaft length | 40 mm |
| Network number of phases | three phase |
| Length | 192.6 mm |
| Maximum current Irms | 26.71 A |
| Net weight | 6.5 kg |
| Sizing reference | MH31003P |
| Centring collar diameter | 95 mm |
| Shaft diameter | 19 mm |
| Mounting holes diameter | 9 mm |
| Inertia | 0.0 kg.cm² of brake, 9.37 kg.cm² of motor |
| Shaft end | smooth shaft |
| Electrical connection | rotatable right-angled connectors |
| [In] rated current | 5.3 A |
| Stator resistance | 1.08 Ohm |
| Continuous stall current | 7.69 A |
| Nominal torque | 8.45 N.m for LXM52 at 7.3 mA, 115 V, three phase, 7.63 N.m for LXM52 at 6.7 mA, 230 V, single phase, 6.8 N.m for LXM52 at 6.07 mA, 400 V, three phase, 6.25 N.m for LXM52 at 5.64 mA, 480 V, three phase, 8.45 N.m for LXM62 at 7.3 mA, 115 V, single phase, 7.63 N.m for LXM62 at 6.7 mA, 230 V, single phase, 6.8 N.m for LXM62 at 6.07 mA, 400 V, three phase, 6.25 N.m for LXM62 at 5.64 mA, 480 V, three phase |
| Maximum operational altitude | 3000.0 m |
| Torque constant | 1.17 N.m/A at 120 °C |
| Minimum ambient air temperature for operation | -20.0 °C |
| Circle diameter of the mounting holes | 115 mm |
| Continuous power | 3270 W |
| Maximum mechanical speed | 6000 rpm |
| Derating temperature scale | 80.0 °C |
| Maximum radial force Fr | 1050 N at 1000 rpm, 830 N at 2000 rpm, 730 N at 3000 rpm, 660 N at 4000 rpm, 610 N at 5000 rpm |
| Output current 3s peak | 26.71 A |
| Back emf constant | 77.95 V/krpm |
| Centring collar depth | 3.5 mm |
| Speed feedback resolution | 128 periods |
| Stator inductance | 5.23 mH |
| Device short name | MH3 |
| Motor flange size | 100 mm |
| [Us] rated supply voltage | 115...480 V |
| Nominal output power | 0.88 W, 115 V, 2 W, 230 V, 2.85 W, 400 V, 3.27 W, 480 V |
| Peak stall torque | 27 N.m, 115...480 V, three phase |
| Number of mounting holes | 4 |
| Type of cooling | natural convection |
| IP degree of protection | IP65 standard |
| Nominal speed | 1000 rpm for LXM52 at 7.3 mA, 115 V, single phase, 2500 rpm for LXM52 at 6.7 mA, 230 V, single phase, 4000 rpm for LXM52 at 6.07 mA, 400 V, three phase, 5000 rpm for LXM52 at 5.64 mA, 480 V, three phase, 1000 rpm for LXM62 at 7.3 mA, 115 V, single phase, 2500 rpm for LXM62 at 6.7 mA, 230 V, single phase, 4000 rpm for LXM62 at 6.07 mA, 400 V, three phase, 5000 rpm for LXM62 at 5.64 mA, 480 V, three phase, 4000 rpm |
| Maximum ambient air temperature for operation | 60.0 °C |
| Maximum [In] rated current | 5.3 A |
| Continuous stall torque | 9 N.m, 115...480 V, three phase |
| Temperature copper hot | 135 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |