Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Tightening torque | 2000 lb.in, 226 N.m |
| Actuator | rotary |
| Spring return timing | 60 s |
| Targeted region | Europe, Asia Pacific., Australia. |
| Product or component type | actuator |
| Duty cycle | 25 % |
| Material | PTFE (polytetrafluoroethylene): seal |
| Hold-in power consumption in W | 5-5 W |
| Hold-in power consumption in VA | 53-53 VA AC |
| Ambient air temperature for operation | -25-65 °C |
| Control type | electrically operated |
| Product destination | butterfly valves |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC |
| Ambient air temperature for storage | -40-65 °C |
| Relative humidity | 0-95 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP65 |
| Switch function | 2 SPDT |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |