Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | strip |
| Product name | PowerLogic HDPM6000 |
| Power quality analysis | total harmonic distortion, waveform capture |
| Type of measurement | voltage per channel, current per channel, power factor per channel, active power per channel, active energy per channel, reactive power per channel, reactive energy per channel, apparent power per channel, apparent energy per channel, total current harmonic distortion THD (I) per channel, total voltage harmonic distortion THD (U) per channel |
| Market segment | data center, industrial buildings, healthcare, non-critical buildings, critical buildings |
| Range | PowerLogic |
| Device short name | HDPM6000S |
| Complementary | |
| Measurement voltage | 120-480 V AC 50/60 Hz |
| Number of inputs | 24 current transformer 20...4000 A |
| Mounting location | vertical |
| Analogue input type | external CT24 x |
| Communication port support | 2 RJ45: I/O bus |
| Memory capacity | 8 GB |
| Communication port protocol | TCP/IP, Modbus, SNMP, BACnet |
| Communication of data | reading of measurements |
| Environment | |
| Mounting support | 35 mm DIN rail |
| Type of installation | for indoor use in a stationary panel |
| Width | 345.1 mm |
| Depth | 54.8 mm |
| Operating altitude | <= 2000 m |
| Height | 31.48 mm |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Mounting mode | by clips |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-90 % |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |