Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | current transducer |
| Range | PowerLogic |
| Range compatibility | Acti 9 Acti9 iEM3000 iEM3555, Acti 9 Acti9 iEM3000 iEM3565, PowerLogic PowerLogic EM4200 EM4235, PowerLogic PowerLogic EM4200 EM4236, PowerLogic PowerLogic EM3500 EM3502A, PowerLogic PowerLogic EM3500 EM3550A, PowerLogic PowerLogic EM3500 EM3555A, PowerLogic PowerLogic EM3500 EM3560A, PowerLogic PowerLogic EM3500 EM3561A, PowerLogic PowerLogic EM3570 EM3570A |
| Accessory / separate part category | measurement accessory |
| Current transformer type | flexible core |
| Complementary | |
| Network frequency | 50 Hz |
| Height | opened: 600 mm |
| Installation category | IV |
| Pollution degree | 2 |
| Frequency measurement range | 50-1500 Hz |
| Measurement current | 50-5000 A |
| Thickness | 8 mm |
| Diameter | closed: 191 mm |
| Environment | |
| Standards | UL 61010-2-032, UL 61010-1, EN 61010-2-032, ANSI/IEEE C57.13, EN 61010-1, UL 2808 |
| Ambient air temperature for operation | -15-60 °C |
| Relative humidity | 0-95 % |
| Product certifications | UL recognized, CE, cURus |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |