Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Port Ethernet | 10/100BASE-TX - 4 port(s) copper cable |
| Product or component type | Ethernet TCP/IP managed switch |
| Communication port protocol | Ethernet TCP/IP, SSH, HTTP, HTTPS, SNMP, SFTP, SCP, LLDP, Telnet, SNTP |
| Product specific application | for severe environments |
| Cybersecurity | IP-based port security, role-based access control, RADIUS assignment, HTTPS, DoS prevention, VLAN-based ACL, audit trail, SNMP logging |
| Maximum number of switches in cascade | unlimited |
| Range of product | Modicon Networking |
| Complementary | |
| Product certifications | CE, UL, RCM, EAC, UKCA |
| Category | redundancy managed |
| Alarm function | power supply fault, data link status, redundancy ring fault, switch fault, temperature threshold, incorrect configuration, external memory removed |
| Integrated connection type | shielded RJ45 copper cable |
| Transmission support medium | twisted shielded pairs cable CAT 5E for copper cable |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| Alarm output | 1 voltfree contact 1000 mA |
| Redundancy | RSTP, link aggregation, link backup, MRP, PRP |
| Net weight | 0.29 kg |
| Electrical connection | removable connector 6 ways power supply |
| Ethernet service | configuration via web server, VLAN, multicast filtering, data stream control, IGMP Snooping, SNMP-Traps and SYSLOG |
| Number of RJ45 port | 4 10/100 Mbps |
| Local signalling | 1 dual colour LED (green/yellow) for P1 P2 power supplies, 1 dual colour LED (green/yellow) for memory key status, 1 dual colour LED (green/yellow) for ring manager, 1 dual colour LED (green/red) for device status, 1 dual colour LED (green/yellow) for channel diagnostic |
| Certifications | CE/cULus/RCM/UKCA, EAC |
| Number of uplink port | 0 |
| Width | 46 mm |
| Depth | 105 mm |
| Maximum cable distance between devices | 100 m copper cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...48 V, 24 V |
| Height | 130 mm |
| Power consumption in W | 7 W |
| Communication service | TFTP, Quality of Service (QoS), port monitoring, port mirroring, address conflict detection |
| Marking | CE, cULus, RCM |
| Function available | system information, alarms (Traps) |
| Number of port | 4 |
| Ethernet cabling system | TF switches |
| Supply voltage limits | 9.6-60 V DC SELV, 18-30 V AC SELV |
| Diagnostics run time | signal contact, self test, MAC notification |
| Environment | |
| Standards | UL 61010-2-201, EN/IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for operation | -40-60 °C |
| Product certifications | CE, UL, RCM, EAC, UKCA |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |