Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Tightening torque | 133 lb.in, 15 N.m |
| Ambient air temperature for operation | -30-60 °C |
| Actuator | rotary |
| Actuator rotation | 95 ° |
| Power consumption in W | 7.5 W |
| Targeted region | North America. |
| Power consumption in VA | 9.8 VA AC |
| Product or component type | actuator |
| Current consumption | 290 mA |
| Control type | automatic reset |
| Product destination | butterfly valves, dampers, globe valve |
| Electrical insulation class | class II |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC, 22...30 V DC |
| NEMA degree of protection | NEMA 1, NEMA 2 |
| Ambient air temperature for storage | -40-71 °C |
| Motor type | brushless DC motor |
| Relative humidity | 5-95 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP10, IP11 |
| Material | die cast aluminium: housing |
| Hold-in power consumption in W | 2.8-2.8 W |
| Switch function | 2 SPDT |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |