Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Tightening torque | 20 lb.in, 2.3 N.m |
| Actuator | linear |
| Targeted region | North America. |
| Power consumption in VA | 18 VA AC |
| Product or component type | actuator |
| Motor type | oil immersed motor |
| Ambient air temperature for operation | -17.7-46.1 °C |
| Control type | manual override with 5/32 allen wrench |
| Product destination | dampers, globe valve |
| Electrical insulation class | class II |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC |
| Ambient air temperature for storage | -40-60 °C |
| Relative humidity | 5-95 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP10 |
| Switch function | No |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |