Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | SCARA robot |
| Operating travel | 0-500 mm horizontal, 0-200 mm vertical |
| Permanent permissible load | 6 kg |
| Range of product | Lexium SCARA |
| Repeat accuracy | +/- 0.02 mm at J1, +/- 0.02 mm at J2, +/- 0.01 mm at J3, +/- 0.01 ° at J4 |
| Number of axis | 4 |
| Complementary | |
| Maximum power | 2 kW |
| Inertia | 0.01 kg.m² J4 |
| Noise level | 70 dB |
| Mounting mode | tabletop |
| Rated power in W | 0.9 kW |
| Input voltage | 170...250 V AC without derating, 100...170 V AC with derating of 15% |
| Work space | J1: +/- 130 °, J2: +/- 129 °, J3: 200 mm, J4: +/- 360 ° |
| Net weight | 27 kg |
| Angular speed | 2150 °/s J4 |
| Rotor inertia | 0.12 kg.m² J4 |
| Maximum actuation speed | 7050 mm/s J1+J2, 1100 mm/s J3 |
| Operating position | rotational 360° |
| Environment | |
| Resistance to fast transients | 2 kV |
| Ambient air temperature for operation | 0-40 °C |
| IP degree of protection | IP20, IP65 (with conformity kit) |
| Environmental characteristic | normal environment |
| Resistance to electrostatic discharge | 4 kV |
| Ambient air transport temperature | -20-60 °C |
| Operating altitude | 1000 m without derating, > 1000...1500 m 10 % derating of performance, > 1500...2000 m 20 % derating of performance |
| Ambient air temperature for storage | -20-60 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |