Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | profile busbar |
| Product name | Linergy LGYE |
| Range of product | Linergy |
| Range | Linergy |
| Range compatibility | PrismaSeT PrismaSeT P enclosure |
| Busbar description | Linergy |
| Quantity per set | set of 1 |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 12 kV (degree of pollution: 3) |
| Permissible current | 2440 A at 35 °C: <= IP31, 2100 A at 35 °C: IP31 |
| Installation direction | vertical, operating position: lateral, horizontal, operating position: top, horizontal, operating position: bottom |
| Colour | natural |
| [Icw] rated short-time withstand current | 65 kA (1 s) for 5 supports (lateral position), 60 kA (1 s) for 2 supports (horizontal position), 85 kA (1 s) for 3 supports (horizontal position), 85 kA (1 s) for 7 supports (lateral position), 50 kA (1 s) for 3 supports (lateral position), 100 kA (1 s) for 4 supports (horizontal position), 100 kA (1 s) for 9 supports (lateral position) |
| Length | 1625 mm |
| Type of busbar connection | single t-slot |
| Connection pitch | free connection position |
| [Ui] rated insulation voltage | 1000 V |
| [Ie] rated operational current | 2500 A |
| Enclosure/cubicle description | cubicle - width 650 mm, cubicle - width 650 + 150 mm, cubicle duct - width 300 mm |
| Compatibility code | busbar_evo |
| Environment | |
| Standards | IEC 61439-2, IEC 61439-1 |
| Product certifications | ASTA |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |