Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | communication module |
| Range of product | ComPact NSX100...250, ComPact NSX400...630 |
| Range | ComPacT |
| Device short name | BSCM MBSL/ULP |
| Range compatibility | ComPact NSX100, ComPact NSX160, ComPact NSX250, ComPacT NSX400, ComPacT NSX630 |
| Function of module | control circuit breaker, get breaking status, gateway for Modbus-SL connected devices |
| Device application | communication |
| Complementary | |
| Connections - terminals | plug-in connector |
| Standards | CISPR 32, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-2 |
| Width | 28 mm |
| Depth | 30 mm |
| Power consumption in W | 0.96 W |
| Communication network type | Modbus, Modbus Serial line slave9.6...38.4 kbauds |
| Mounting mode | by clips |
| Input voltage | 24 V DC +/- 10 % |
| Product certifications | UL |
| Net weight | 14 g |
| Current consumption | 40 mA 24 V DC room temperature |
| Accuracy class | class 2 power supply |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Height | 34 mm |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Pollution degree | 3 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-85 % at 55-55 °C without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |