Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | auxiliary contact |
| Range of product | TeSys Ultra |
| Range | TeSys |
| Device short name | LUA8 |
| Complementary | |
| Auxiliary contact composition | 2 NO |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC, 690 V DC |
| [Ith] conventional free air thermal current | 5 A |
| Net weight | 0.048 kg |
| Minimum switching current | 80 mA |
| Minimum switching voltage | 17 V |
| Signalling function | start-stop |
| Connections - terminals | screw clamp terminals |
| Compatibility code | LUA8 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |