Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | extension module |
| Product name | TeSys Tera |
| Range | TeSys |
| Device short name | LTMT |
| Range compatibility | TeSys TeSys Tera motor controller |
| Supply | via the controller |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Device application | equipment monitoring and control |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 0.8 kV current or voltage measurement circuit conforming to EN/IEC 60947-4-1, 0.8 kV supply, inputs and outputs conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| Short-circuit withstand | 100 kA conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| Width | 45 mm |
| Depth | 120.7 mm |
| Maximum operating frequency | 2 Hz |
| Contacts type and composition | without |
| Connection pitch | 5.0 mm |
| Permissible power | 480 VA (AC-15), Ie = 2 A, 500000 cycles (output), 30 W (DC-13), Ie = 1.25 A, 500000 cycles (output) |
| Pollution degree | 3 |
| Maximum operating rate | 1800 cyc/h |
| Mounting mode | flush-mounted |
| Current state 0 guaranteed | digital input: 0...12 V and 5 mA for 10 ms |
| Protection type | earth fault protection external, temperature protection, analog input protection, DI interlock protection |
| Load current | 10 A at 250 V AC/DC, 5 A at 30 V DC |
| Current state 1 guaranteed | digital input: 18...30 V and 5 mA for 10 ms |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V conforming to EN/IEC 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Height | 61 mm |
| Connections - terminals | control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 16) flexible stranded without cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) solid without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.0 mm² (AWG 24...AWG 18) solid without cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded with cable end with insulation, control circuit: connector 2 cable(s) 0.5-1.5 mm² (AWG 20...AWG 16) flexible stranded with cable end with insulation, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible stranded with cable end without insulation, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.0 mm² (AWG 24...AWG 18) flexible stranded with cable end without insulation |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge, level 3, 8 kV air, 4 kV contact, fast transient bursts, level 3, 2 kV, immunity to electromagnetic interference, level 3, 10 V/m, immunity to shock waves, level 3, 2 kV |
| Measurement accuracy | 1 % current (0.3...3 A), 1 % current (2.5...25 A), 3 % current (7...70 A), 3 % current (10...100 A), 1 % voltage (110...690 V), +/- 2.5 % earth fault current external measurement, +/- 2.5 % earth fault current external measurement (current > 0.03 A in the 0.3...3 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.03 A in the 0.3...3 A range), +/- 30 min/year internal clock (current > 0.25 A in the 2.5...25 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.25 A in the 2.5...25 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.7 A in the 7...70 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 1 A in the 10...100 A range), +/- 2 % temperature, +/- 2 % THD measurement, +/- 2...5 % active and reactive energy, +/- 3...6 % power factor |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, UL/CSA 60947-4-1 |
| Mechanical robustness | shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27, vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6, vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Protective treatment | 12 x 24 hour cycles conforming to EN/IEC 60068-2-30 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Product certifications | IEC, UL, cUL |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 650 °C conforming to EN/IEC 60695-2-12, 960 °C conforming to UL 94 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |