Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | sensor |
| Product name | TeSys Tera |
| Range | TeSys |
| Device short name | LTMT |
| Device application | motor protection |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV current or voltage measurement circuit |
| Short-circuit withstand | 100 kA conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| Width | 110.3 mm |
| Depth | 60.5 mm |
| Connection pitch | 5.0 mm |
| Pollution degree | 3 |
| Mounting mode | horizontal |
| Sensor type | current sensor, voltage sensor |
| Protection type | overload protection, stalled rotor, locked rotor, short-circuit, undercurrent, overcurrent, current unbalance, phase reversal, phase loss, earth fault protection internal, earth fault protection external, excessive starting time, max number of start, undervoltage, overvoltage, voltage unbalance, underfrequency, overfrequency, reacceleration, communication failure, fail to stop, under power, over power, power factor variation, anti-backspin timer, block output |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V conforming to EN/IEC 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Height | 74.7 mm |
| Connections - terminals | voltage circuit: connector0.2-2.5 mm² (AWG 12...AWG 24) |
| Electromagnetic compatibility | Immunity to radiated electromagnetic interference (in open air), level 3, 10 Vrms, conforming to EN/IEC 61000-4-3, resistance to electrostatic discharge (in open air), level 3, 8 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-2, digital output: resistance to electrostatic discharge (on contact), level 3, 6 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-2, digital output: immunity to shock waves (common mode), 4 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 24 V DC sensors: immunity to shock waves (common mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 100...240 V inputs: immunity to shock waves (common mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, communication: immunity to shock waves (common mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, temperature sensor: immunity to shock waves (common mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, digital output: immunity to shock waves (serial mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 24 V DC sensors: immunity to shock waves (serial mode), level 3, 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 100...240 V inputs: immunity to shock waves (serial mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, temperature sensor: immunity to shock waves (serial mode), 0.5 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, immunity to radiated radio-electrical interference, level 3, 10 Vrms, conforming to EN/IEC 61000-4-6 |
| Measurement accuracy | +/- 3 % voltage, +/- 3 % current |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, UL/CSA 60947-4-1 |
| Mechanical robustness | shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27, vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6, vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Protective treatment | 12 x 24 hour cycles conforming to EN/IEC 60068-2-30 |
| Product certifications | IEC, UL, cUL |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 650 °C conforming to EN/IEC 60695-2-12, 960 °C conforming to UL 94 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |