Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | sensor |
| Product name | TeSys Tera |
| Range | TeSys |
| Device short name | LTMT |
| Device application | motor protection |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV current or voltage measurement circuit |
| Short-circuit withstand | 100 kA conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| Width | 110.3 mm |
| Depth | 60.5 mm |
| Connection pitch | 5.0 mm |
| Pollution degree | 3 |
| Mounting mode | horizontal |
| Sensor type | current sensor |
| Protection type | overload protection, stalled rotor, locked rotor, short-circuit, undercurrent, overcurrent, current unbalance, phase reversal, phase loss, earth fault protection internal, excessive starting time, max number of start, temperature protection, communication failure, fail to stop, anti-backspin timer, block output, DI interlock protection |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V conforming to EN/IEC 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Height | 74.7 mm |
| Connections - terminals | voltage circuit: connector0.2-2.5 mm² (AWG 12...AWG 24) |
| Electromagnetic compatibility | Immunity to radiated electromagnetic interference (in open air), level 3, 10 Vrms, conforming to EN/IEC 61000-4-3, resistance to electrostatic discharge (in open air), level 3, 8 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-2, digital output: resistance to electrostatic discharge (on contact), level 3, 6 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-2, digital output: immunity to shock waves (common mode), 4 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 24 V DC sensors: immunity to shock waves (common mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 100...240 V inputs: immunity to shock waves (common mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, communication: immunity to shock waves (common mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, temperature sensor: immunity to shock waves (common mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, digital output: immunity to shock waves (serial mode), 2 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 24 V DC sensors: immunity to shock waves (serial mode), level 3, 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, 100...240 V inputs: immunity to shock waves (serial mode), 1 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, temperature sensor: immunity to shock waves (serial mode), 0.5 kV, conforming to EN/IEC 61000-4-5, immunity to radiated radio-electrical interference, level 3, 10 Vrms, conforming to EN/IEC 61000-4-6 |
| Measurement accuracy | +/- 1 % voltage, +/- 1 % current |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, UL/CSA 60947-4-1 |
| Mechanical robustness | shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27, vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6, vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Protective treatment | 12 x 24 hour cycles conforming to EN/IEC 60068-2-30 |
| Product certifications | IEC, UL, cUL |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 650 °C conforming to EN/IEC 60695-2-12, 960 °C conforming to UL 94 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |