Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | extension module |
| Product name | TeSys Tera |
| Range | TeSys |
| Device short name | LTMT |
| Range compatibility | TeSys TeSys Tera motor controller |
| Device application | equipment monitoring and control |
| Complementary | |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 0.8 kV supply, inputs and outputs conforming to EN/IEC 60947-4-1 |
| Width | 22.5 mm |
| Depth | 90 mm |
| Maximum operating frequency | 2 Hz |
| Contacts type and composition | without |
| Connection pitch | 5.0 mm |
| Pollution degree | 3 |
| Maximum operating rate | 1800 cyc/h |
| Mounting mode | flush-mounted |
| Protection type | overload protection, stalled rotor, locked rotor, short-circuit, undercurrent, overcurrent, current unbalance, phase reversal, phase loss, earth fault protection internal, earth fault protection external, excessive starting time, max number of start, undervoltage, overvoltage, voltage unbalance, underfrequency, overfrequency, reacceleration, temperature protection, analog input protection, communication failure, fail to stop, under power, over power, power factor variation, anti-backspin timer, block output, DI interlock protection |
| Tightening torque | control circuit: 0.5-0.6 N.m flat screwdriver 3 mm |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V conforming to EN/IEC 60947-1, 690 V conforming to CSA C22.2 No 14, 690 V conforming to UL 508 |
| Overvoltage category | III |
| Height | 112 mm |
| Connections - terminals | control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.25-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 1 cable(s) 0.2-2.5 mm² (AWG 24...AWG 14) solid without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible with cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.5-1.5 mm² (AWG 24...AWG 14) flexible without cable end, control circuit: connector 2 cable(s) 0.2-1 mm² (AWG 24...AWG 14) solid without cable end |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge, level 3, 8 kV air, 4 kV contact, fast transient bursts, level 3, 2 kV, immunity to electromagnetic interference, level 3, 10 V/m, immunity to shock waves, level 3, 2 kV |
| Measurement accuracy | 1 % current (0.3...3 A), 1 % current (2.5...25 A), 3 % current (7...70 A), 3 % current (10...100 A), 1 % voltage (110...690 V), +/- 2.5 % earth fault current external measurement, +/- 2.5 % earth fault current external measurement (current > 0.03 A in the 0.3...3 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.03 A in the 0.3...3 A range), +/- 30 min/year internal clock (current > 0.25 A in the 2.5...25 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.25 A in the 2.5...25 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 0.7 A in the 7...70 A range), +/- 3...5 % earth fault current internal measurement (current > 1 A in the 10...100 A range), +/- 2 % temperature, +/- 2 % THD measurement, +/- 2...5 % active and reactive energy, +/- 3...6 % power factor |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, UL/CSA 60947-4-1 |
| Mechanical robustness | shocks half sine wave acceleration: 15 Gn for 11 ms conforming to EN/IEC 60068-2-27, vibrations mounted on symmetrical rail: 1 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6, vibrations plate mounted: 4 Gn, 5...300 Hz conforming to EN/IEC 60068-2-6 |
| Protective treatment | 12 x 24 hour cycles conforming to EN/IEC 60068-2-30 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Product certifications | IEC, UL, cUL |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating |
| Ambient air temperature for operation | -20-70 °C |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 650 °C conforming to EN/IEC 60695-2-12, 960 °C conforming to UL 94 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |