Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | motion controller |
| Range of product | PacDrive 3 |
| Complementary | |
| Input impedance | 100000 Ohm for analog input, 500 Ohm |
| Programming language | SFC (sequential function chart), FBD (function block diagram), IL (instruction list), CFC (continuous function chart), ST (structured text), LD (ladder) |
| Discrete input voltage type | DC |
| Memory type | 256 kB NVRAM, 4 GB RAM DDR3L |
| Width | 100 mm |
| Depth | 243 mm |
| Maximum leakage current | 0.4 mA |
| Power consumption in W | 36 W |
| Discrete output number | 16 digital output, 2 analog output |
| Analogue input resolution | 12 bits |
| Product compatibility | motion controller |
| Supply | power supply: 24 VDC, <1 A |
| Anti bounce filtering | 1 ms or 5 ms configurable digital input, 100 µs touch probe input, 0.1 ms or 1 ms configurable interrupt input |
| Discrete input voltage | 0...6 V, 20...33 V |
| Net weight | 3.5 kg |
| Analogue input number | 2 |
| Integrated connection type | 2 Ethernet port, connector RJ45 for protocol Sercos, 1 CAN port, connector SUB-D 9 for protocol CANopen, 1 USB port, connector USB type A, 2 Ethernet port, connector RJ45 for protocol RT-Ethernet (real-time), 1 Ethernet port, connector RJ45 for protocol PacNet, 1 port, connector SUB-D 9 for protocol Profibus DP, 1 COM1 serial link, connector SUB-D 9 for protocol RS232, 1 COM2 serial link, connector SUB-D 9 for protocol RS422/RS485, 1 port, connector SUB-D 9 for master encoder, 1 Ethernet port, connector RJ45 for protocol Ethernet 10/100/1000BASE-T, FTP/HTTP |
| Discrete input current | 5 mA for digital input, 5 mA for interrupt input, 5 mA for touch probe input |
| Analogue input type | voltage analog input: - 10...10 V, current analog input: - 20...20 mA |
| Height | 310 mm |
| Discrete output current | 250 mA for digital output |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Number of axis | 130 |
| Discrete input number | 20 for digital input conforming to IEC 61131-2 Type 1, 4 for interrupt input conforming to IEC 61131-2 Type 1, 16 for touch probe input conforming to IEC 61131-2 Type 1 |
| Maximum number of I/O expansion module | 2 |
| Environment | |
| Standards | CSA C22.2 No 274, UL 508C, CSA C22.2 No 14, IEC 61131-2 |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5-8.4 Hz, 10 m/s² at 8.4-150 Hz |
| Shock resistance | 150 m/s² for 6 ms (operation) conforming to IEC 60721-3-3 |
| Ambient air temperature for operation | 5-55 °C |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 61131-2 |
| Product certifications | CSA, cULus, EAC, CE |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |