Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| [Ue] rated operational voltage | power circuit: <= 1000 V AC 16.67...400 Hz, power circuit: <= 300 V DC |
| Contactor application | motor control, resistive load |
| Product or component type | contactor |
| Poles description | 3P |
| Range of product | TeSys Deca Advanced |
| Range | TeSys Deca |
| Device short name | LC1D |
| [Uc] control circuit voltage | 24...60 V AC 50/60 Hz, 24...60 V DC |
| Utilisation category | AC-3, AC-3e, AC-1, AC-4, DC-1, DC-3, DC-5 |
| [Ie] rated operational current | 150 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-3 for power circuit, 150 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-3e for power circuit, 200 A (at <60 °C) at <= 440 V AC AC-1 for power circuit |
| Complementary | |
| Connections - terminals | lugs-ring terminals, power circuit: lugs-ring terminals - external diameter: 25 mm, power circuit: bars 1 - busbar cross section: 5 x 25 mm, power circuit: bars 2 - busbar cross section: 5 x 25 mm, control circuit: screw clamp terminals 1 1-4 mm² - cable stiffness: flexible with cable end, control circuit: screw clamp terminals 2 1-2.5 mm² - cable stiffness: flexible with cable end, control circuit: screw clamp terminals 1 1-4 mm² - cable stiffness: flexible without cable end, control circuit: screw clamp terminals 2 1-4 mm² - cable stiffness: flexible without cable end, control circuit: screw clamp terminals 1 1-4 mm² - cable stiffness: solid without cable end, control circuit: screw clamp terminals 2 1-4 mm² - cable stiffness: solid without cable end |
| Mounting support | plate |
| Hold-in power consumption in W | 5.1-5.1 W at 20 °C |
| Insulation resistance | > 10 MOhm for signalling circuit |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV conforming to IEC 60947 |
| Pole contact composition | 3 NO |
| Maximum operating rate | 2400 cyc/h at 60 °C, 3600 cyc/h at Uc at 20 ºC |
| Inrush power in W | 136-136 W (at 20 °C) |
| Hold-in power consumption in VA | 7.5-7.5 VA (at 20 °C) |
| Motor power hp | 40 hp at 200/208 V 60 Hz, 50 hp at 230/240 V 60 Hz, 100 hp at 460/480 V 60 Hz, 125 hp at 575/600 V 60 Hz |
| Motor power kW | 40 kW at 230 V AC 50/60 Hz (AC-3), 75 kW at 400 V AC 50/60 Hz (AC-3), 80 kW at 415 V AC 50/60 Hz (AC-3), 90 kW at 440 V AC 50/60 Hz (AC-3), 90 kW at 500 V AC 50/60 Hz (AC-3), 100 kW at 690 V AC 50/60 Hz (AC-3), 75 kW at 1000 V AC 50/60 Hz (AC-3), 40 kW at 230 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 75 kW at 400 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 80 kW at 415 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 90 kW at 440 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 90 kW at 500 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 100 kW at 690 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 75 kW at 1000 V AC 50/60 Hz (AC-3e), 37 kW at 230 V AC 50/60 Hz (AC-4), 75 kW at 400 V AC 50/60 Hz (AC-4), 75 kW at 440 V AC 50/60 Hz (AC-4), 75 kW at 500 V AC 50/60 Hz (AC-4), 80 kW at 690 V AC 50/60 Hz (AC-4), 65 kW at 1000 V AC 50/60 Hz (AC-4) |
| [Ith] conventional free air thermal current | 200 A (at 60 °C) for power circuit |
| Control circuit voltage limits | 0.8 Uc Min...1.1 Uc Max (-40-60 °C):operational AC/DC, 0.1 Uc Max (-40-60 °C):drop-out AC/DC |
| Safety reliability level | B10d = 684932 cycles contactor with nominal load conforming to EN/ISO 13849-1, B10d = 10000000 cycles contactor with mechanical load conforming to EN/ISO 13849-1 |
| Pollution degree | 3 |
| Rated breaking capacity | 1440 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947 |
| Irms rated making capacity | 1885 A at 440 V for power circuit conforming to IEC 60947, 140 A AC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1, 250 A DC for signalling circuit conforming to IEC 60947-5-1 |
| Operating time | 10...80 ms opening, 20...90 ms closing |
| Minimum switching voltage | 17 V for signalling circuit |
| Tightening torque | power circuit: 12 N.m - on bars hexagonal screw head 13 mm M8, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver flat Ø 6 mm, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver Philips No 2, control circuit: 1.7 N.m - on screw clamp terminals - with screwdriver pozidriv No 2 |
| Mechanical durability | 8 Mcycles |
| [Uc] control circuit voltage | 24...48 V |
| [Icw] rated short-time withstand current | 350 A 40 °C - 10 min for power circuit, 600 A 40 °C - 1 min for power circuit, 1280 A 40 °C - 10 s for power circuit, 1800 A 40 °C - 1 s for power circuit, 100 A - 1 s for signalling circuit, 120 A - 500 ms for signalling circuit, 140 A - 100 ms for signalling circuit |
| Heat dissipation | 2.2-2.2 W at 20 °C |
| Non-overlap time | 1.5 ms on de-energisation between NC and NO contact, 1.5 ms on energisation between NC and NO contact |
| Minimum switching current | 5 mA for signalling circuit |
| Power dissipation per pole | 8 W AC-3, 8 W AC-3e, 22 W AC-1 |
| Average impedance | 0.45 mOhm - Ith 200 A 50 Hz for power circuit |
| Auxiliary contact composition | 1 NO + 1 NC |
| Maximum motor phase current | 150 A |
| Inrush power in VA | 170-170 VA (at 20 °C) |
| Coil technology | built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| Auxiliary contacts type | type mechanically linked 1 NO + 1 NC conforming to IEC 60947-5-1, type mirror contact 1 NC conforming to IEC 60947-4-1 |
| Overvoltage category | III |
| [Ui] rated insulation voltage | power circuit: 600 V CSA certified, power circuit: 600 V UL certified, power circuit: 1000 V conforming to IEC 60947-4-1, signalling circuit: 690 V conforming to IEC 60947-1, signalling circuit: 600 V CSA certified, signalling circuit: 600 V UL certified |
| Protective cover | with |
| Control circuit type | AC at 50/60 Hz, DC |
| Associated fuse rating | 160 A aM at <= 440 V for power circuit, 125 A aM at <= 690 V for power circuit, 250 A gG at <= 690 V for power circuit, 10 A gG for signalling circuit, 2 A gG for control circuit |
| Signalling circuit frequency | 16.67...400 Hz |
| Electrical durability | 0.85 Mcycles 150 A AC-3 at Ue <= 440 V, 0.85 Mcycles 150 A AC-3e at Ue <= 440 V, 0.5 Mcycles 200 A AC-1 at Ue <= 440 V |
| Compatibility code | LC1D |
| Environment | |
| Width | 99 mm |
| Depth | 155 mm |
| Protective treatment | none conforming to IEC 60068-2-30 |
| IP degree of protection | IP20 front face conforming to IEC 60529 |
| Product certifications | CB Scheme, CCC, cULus, CE, UKCA, EU-RO-MR by DNV-GL |
| Net weight | 2.2 kg |
| Operating altitude | 0...3000 m without derating |
| Permissible ambient air temperature around the device | -40-60 °C operation, 60-70 °C with derating, -60-80 °C storage |
| Height | 152 mm |
| Standards | EN/IEC 60947-4-1, EN/IEC 60947-5-1, UL 60947-4-1, UL 60947-5-1, CSA C22.2 No 60947-4-1, CSA C22.2 No 60947-5-1, JIS C8201-4-1, JIS C8201-5-1, GB/T 14048.4, GB/T 14048.5 |
| Climatic withstand | conforming to IACS E10 exposure to damp heat, conforming to IEC 60947-1 Annex Q category D exposure to damp heat |
| Mechanical robustness | vibrations contactor open (2 Gn, 5...300 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, vibrations contactor closed (4 Gn, 5...300 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, shocks contactor open (10 Gn for 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27, shocks contactor closed (15 Gn for 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| Fire resistance | 850 °C conforming to IEC 60695-2-11 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |