Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | servo motor integrated drive |
| Range of product | PacDrive 3 |
| Device short name | ILM |
| Complementary | |
| Mounting support | international standard flange |
| Nominal torque | 0.5 N.m |
| Number of motor stacks | 1 |
| Rotor inertia | 0.25 kg.cm² |
| Number of motor poles | 6 |
| Maximum axial force Fa | 0.2 x Fr |
| Holding brake | without |
| Second shaft | without second shaft end |
| Shaft length | 23 mm |
| Nominal output power | 310 W |
| Length | 212 mm |
| Net weight | 2.7 kg |
| Centring collar diameter | 60 mm |
| Key width | 18 mm |
| Shaft diameter | 11 mm |
| Mounting holes diameter | 5.5 mm |
| Shaft end | untapped |
| Feedback type | absolute single turn SinCos Hiperface |
| Stator resistance | 10.4 Ohm at 20 °C for Ph/Ph, 7.23 Ohm at 120 °C for Ph/N |
| [In] rated current | 0.6 A |
| Continuous stall current | 1.55 A |
| Torque constant | 0.71 N.m/A at 120 °C |
| Circle diameter of the mounting holes | 82 mm |
| Maximum radial force Fr | 660 N at 1000 rpm, 520 N at 2000 rpm, 460 N at 3000 rpm, 410 N at 4000 rpm, 380 N at 5000 rpm, 360 N at 6000 rpm |
| Continuous stall torque | 1.1 N.m |
| Back emf constant | 46 V/krpm at 20 °C |
| Centring collar depth | 2.5 mm |
| Speed feedback resolution | 128 periods |
| Stator inductance | 38.8 mH at 20 °C for Ph/Ph, 19.4 mH at 120 °C for Ph/N |
| Maximum current Irms | 5.7 A |
| Motor flange size | 70 mm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V |
| Number of mounting holes | 4 |
| Type of cooling | natural convection |
| Nominal speed | 6000 rpm |
| Peak stall torque | 3.5 N.m |
| Environment | |
| IP degree of protection | IP54 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |