Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | circuit breaker |
| Range of product | Easy TeSys Power |
| Range | Easy TeSys |
| Colour | grey (RAL 7011) |
| Device short name | GZ1E |
| Trip unit technology | thermal-magnetic |
| Suitability for isolation | yes conforming to IEC 60947-1 appendix 7.1.6 |
| Device application | motor |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Mounting support | rail |
| Power dissipation | 2.5 W (per pole) |
| Motor power kW | 4-4 kW at 230 V AC 50/60 Hz, 7.5-7.5 kW at 400 V AC 50/60 Hz, 9-9 kW at 440 V AC 50/60 Hz, 10-10 kW at 500 V AC 50/60 Hz, 15-15 kW at 690 V AC 50/60 Hz |
| Utilisation category | AC-3 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV conforming to IEC 60947-2 |
| Connections - terminals | screw clamp terminals 2 1-6 mm² - cable stiffness: solid, screw clamp terminals 2 1.5-6 mm² - cable stiffness: flexible without cable end, screw clamp terminals 2 1-4 mm² - cable stiffness: flexible with cable end |
| Poles description | 3P |
| Mounting position | any position |
| Width | 44.5 mm |
| Depth | 78 mm |
| Network frequency | 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Magnetic tripping current | 223-223 A |
| Maximum operating rate | 25 cyc/h |
| Control type | push-button |
| Mounting mode | by clips, by screws |
| Mechanical durability | 100000 cycles |
| Network type | AC |
| Net weight | 0.26 kg |
| Breaking capacity | Icu: >= 100 kA at 230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, Icu: 2 kA at 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, Icu: 10 kA at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, Icu: 6 kA at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, Icu: 5 kA at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Thermal protection adjustment range | 13-18 A |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Height | 89 mm |
| [Ics] rated service short-circuit breaking capacity | 100 % at 230/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 75 % at 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 50 % at 400/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 50 % at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 75 % at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Electrical durability | 100000 cycles for AC-3 |
| Environment | |
| Protective treatment | TH |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 60529 |
| Product certifications | CB Scheme, CCC, CE, EAC |
| Operating altitude | 2000 m |
| Ambient air temperature for operation | -20-60 °C |
| Standards | EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-4-1, GB/T 14048.1, GB/T 14048.2, GB/T 14048.4, EN/IEC 60335-1:Clause 30.2, EN/IEC 60335-2-40:Annex JJ |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |
| Fire resistance | 960 °C conforming to IEC 60695-2-1 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |