Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | motor circuit breaker |
| Product name | TeSys GV4 |
| Range of product | TeSys GV4 |
| Range | TeSys Deca |
| Device short name | GV4PB |
| Trip unit technology | thermal-magnetic, electronic |
| Device application | motor protection |
| Complementary | |
| [In] rated current | 115 A |
| [Ue] rated operational voltage | 690 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 600Y/347 V AC 60 Hz conforming to UL 489 |
| Operating position | any position |
| Connections - terminals | EverLink BTR screw connectors (top): 1 cable(s) 1.5-70 mm² - rigid, EverLink BTR screw connectors (top): 1 cable(s) 1.5-50 mm² - flexible, EverLink BTR screw connectors (bottom): 1 cable(s) 2.5-95 mm² - rigid, EverLink BTR screw connectors (bottom): 1 cable(s) 2.5-70 mm² - flexible |
| Utilisation category | category A conforming to IEC 60947-2, AC-3 conforming to IEC 60947-4-1 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV conforming to IEC 60947-2 |
| Direct connector | without |
| Poles description | 3P |
| Width | 81 mm |
| Depth | 116 mm |
| Mechanical robustness | vibrations: +/- 1 mm 2...13.2 Hz conforming to IEC 60068-2-6, vibrations: 0.7 gn 13.2...100 Hz conforming to IEC 60068-2-6, shocks: 15 gn 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Phase failure sensitivity | yes conforming to IEC 60947-4-1 |
| Magnetic tripping current | 1955-1955 A |
| Maximum operating rate | 25 cyc/h |
| Control type | toggle |
| Breaking capacity | 35 kA SCCR at 240 V AC 60 Hz conforming to UL 489, 18 kA SCCR at 480Y/277 V AC 60 Hz conforming to UL 489, 14 kA SCCR at 600Y/347 V AC 60 Hz conforming to UL 489, 50 kA Icu at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 25 kA Icu at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 20 kA Icu at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 10 kA Icu at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Tightening torque | 9 N.m for cable 16-95 mm², 5 N.m for cable 1.5-10 mm² |
| Mechanical durability | 40000 cycles |
| Colour | grey (RAL 7016) |
| Rated duty | continuous conforming to IEC 60947-4-1 |
| [Ith] conventional free air thermal current | 115 A conforming to IEC 60947-4-1 |
| Net weight | 1.45 kg |
| [Ui] rated insulation voltage | 800 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Height | 171 mm |
| [Ics] rated service short-circuit breaking capacity | 100 % at 220/240 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 100 % at 380/415 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 100 % at 440 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2, 100 % at 500 V AC 50/60 Hz conforming to IEC 60947-2 |
| Power dissipation per pole | 4.6 W |
| Electrical durability | 10000 cycles for AC-3 at 440 V In/2, 5000 cycles for AC-3 at 440 V In |
| Suitability for isolation | yes conforming to IEC 60947-1 |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-1, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-4-1, UL 489, CSA C22.2 No 5 |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62262 |
| Pollution degree | 3 |
| IP degree of protection | IP40 conforming to IEC 60529 |
| Product certifications | IEC, UL, CSA |
| Operating altitude | 5000 m |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Climatic withstand | conforming to IACS E10 |
| Ambient air temperature for storage | -50-85 °C |
| Fire resistance | 960 °C conforming to IEC 60695-2-11 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |