Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | charging cable |
| Network number of phases | three phase |
| [In] rated current | 32 A |
| Poles description | 3P + N |
| Range | EVlink |
| Socket number | 1 |
| [Us] rated supply voltage | 380...415 V AC 50/60 Hz |
| Accessory / separate part category | cabling accessory |
| Complementary | |
| Standards | IEC 62196-1, IEC 62196-2 |
| Connector type | T2 vehicle end silver plated contacts, wire crimp charging station end |
| Socket-outlet type | T2 / silver plated contacts charging station end |
| Colour | grey |
| Product certifications | CE |
| Range compatibility | EVlink EVlink Pro AC EVB3 charging station, EVlink EVlink Pro AC Metal |
| Length | 5 m |
| Environment | |
| IK degree of protection | IK10 conforming to IEC 62262 |
| Ambient air temperature for operation | -30-50 °C |
| IP degree of protection | IP54 conforming to IEC 60529 |
| Relative humidity | 5-95 % |
| Ambient air temperature for storage | -40-80 °C |