Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | fast charging station |
| Product name | EVlink Pro DC 180 |
| Poles description | 3P + N + E |
| Range | Evlink Pro DC |
| Type of installation | indoor/outdoor |
| Complementary | |
| Type of setting | without |
| [Us] rated supply voltage | 380...415 V AC at 50...60 Hz, 3 phases + neutral |
| Absolute accuracy error | 1 % of full scale |
| Nominal output power | SAE CCS Combo 2: 120 kW at 0-300 A ( with boost up to 500 A ) 150...1000 V DC |
| Material | enclosure: stainless steel 304 |
| Services | commercial service plan, commissioning service, warranty extension up to 5 years, repair service |
| Access control system | RFID authentication card MIFARE Classic conforming to ISO/IEC 14443 A and B, RFID authentication card MIFARE Ultralight, RFID authentication card MIFARE DESFire EV1, RFID authentication card MIFARE DESFire EV2, RFID authentication card MIFARE Plus, RFID authentication card NFC, autocharge, plug & charge conforming to ISO 15118, free access, QR code/application |
| Ethernet service | web browser |
| Width | 1259 mm |
| Depth | 1076 mm |
| Number of outputs | 2 |
| User language | Bulgarian, Czech, Danish, Dutch, Estonian, Finnish, French, German, Greek, Hebrew, Hungarian, Indonesian, Italian, Norwegian, Portuguese, Spanish, Swedish, multi-language |
| Protection type | short-circuit protection on output, overload protection, ground fault protection, temperature rise protection |
| Wiring assembly | With |
| Earthing system | TN-S, TN-C-S, TT, compatible IT with additional isolation transformer on the power supply |
| Ambient air temperature for operation | -30-50 °C (with derating above 50 °C) |
| Input current | 190-211 A |
| Communication network type | 4G, WLAN, Ethernet TCP/IP, Wi-Fi |
| Net weight | 474 kg (without power module), 538 kg (with power module) |
| Mounting location | floor stand |
| Colour | front face: signal white (RAL 9003), body: black (Pantone black C) |
| Efficiency | 97 % |
| Provided equipment | energy meter per output |
| Range compatibility | EVlink EVlink Field Services, EVlink EVlink Load Management System |
| Accuracy class | class 1 |
| Control button type | charge interruption button |
| Height | 2230 mm |
| Communication port protocol | OCPP 1.6, Modbus TCP, Ethernet TCP/IP |
| Local display | without |
| Output type | both side: 2 charging cable of 3.8 m |
| Connector type | SAE CCS Combo 2 |
| Display type | LCD touch screen : 10 inch LED |
| Device application | Electrical Vehicle charger |
| Power factor | 0.99 |
| Environment | |
| IK degree of protection | IK10, screen: IK08 |
| Relative humidity | 5-95 %, without condensation |
| IP degree of protection | IP55 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Standards | IEC 61851-1:ed. 3, IEC 61851-23:ed. 1, IEC 62196-1, IEC 62196-3, EN/IEC 61000-6-2:2005, EN/IEC 61000-6-4:class A, ISO 15118-2, DIN 70121, VDV 261 |
| Electromagnetic compatibility | immunity for industrial environments: , emission standard for industrial environments: |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |