Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | batten light |
| Product name | TPDB Series |
| Range | Clipsal |
| Device application | lighting |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230...240 V AC 50 Hz |
| Colour tint | black |
| Width | 233 mm |
| IK degree of protection | IK04 |
| Operational power in W | 30 W |
| Electrical insulation class | class I |
| Mounting mode | by screws |
| Luminous flux | 1200 lm |
| IP degree of protection | IP54 |
| Main colour tint | black |
| Device mounting | surface |
| Colour temperature | 3000 K, 4000 K, 5700 K |
| Net weight | 895 g |
| Height | 174 mm |
| Bulb lifespan | 35000 h |
| Light source | LED 25 W |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | -10-45 °C |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Targeted country | Australia |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |