Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | downlight |
| Colour tint | white |
| Range | Clipsal |
| Main colour tint | white |
| Market segment | residential, commercial |
| Device application | lighting |
| Complementary | |
| [Ue] rated operational voltage | 230 V AC 50 Hz |
| Cut-out dimensions | 90 mm |
| Width | 110 mm |
| Shape | round |
| Depth | 55 mm |
| Colour rendering index | R<sub>a</sub>=80 |
| Rated power in W | 7 W |
| Device mounting | recessed ceiling |
| Net weight | 0.2 kg |
| Type of installation | indoor/outdoor |
| Beam angle | 90 ° |
| Luminous flux | 750 lm 3000 K warm white, 750 lm 4000 K cool white, 750 lm 6000 K day light |
| Targeted country | Australia, New Zealand |
| Load type | dimmable LED |
| Bulb lifespan | 50000 h |
| Light source | LED |
| Quantity per set | 1 |
| Environment | |
| Insulation contact rating | IC-4 |
| Ambient air temperature for operation | -10-25 °C |
| IP degree of protection | IP44 |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Unified glare rating | < 22 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 36 |