Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| [In] rated current | 400 A at 40 °C |
| [Ue] rated operational voltage | 1000 V DC |
| Trip unit protection functions | LI |
| Product or component type | circuit breaker |
| Product name | ComPacT NSX DC PV |
| Poles description | 4P |
| Trip unit name | TM-DC |
| Range of product | ComPact NSX400...630 DC PV |
| Protected poles description | 4D |
| Range | ComPacT |
| Control type | toggle |
| Mounting mode | fixed |
| Breaking capacity | 10 kA Icu at 1000 V DC 4 poles in series conforming to IEC 60947-2 |
| Breaking capacity code | F 10 kA 1000 V DC |
| Device short name | NSX400 DC PV |
| Network type | DC |
| Utilisation category | category A |
| Trip unit technology | thermal-magnetic |
| Suitability for isolation | yes conforming to EN/IEC 60947-2 |
| Device application | photovoltaic |
| Complementary | |
| Mounting support | backplate |
| Instantaneous pick-up adjustment range | 5...10 x In |
| Instantaneous pick-up adjustment type Ii | adjustable |
| Mounting position | horizontal and vertical, flat on the back |
| Width | 185 mm |
| Depth | 110 mm |
| Protection type | L : for overload protection (thermal), I : for short-circuit protection (magnetic) |
| Long time pick-up adjustment range | 0.7...1 x In |
| Upside connection | front |
| Mechanical durability | 5000 cycles |
| Connection pitch | 45 mm |
| Long time delay adjustment type | fixed |
| Net weight | 8.1 kg |
| [Ui] rated insulation voltage | 1000 V DC conforming to IEC 60947-2 |
| [Ics] rated service breaking capacity | 10 kA at 1000 V DC conforming to IEC 60947-2 |
| Height | 255 mm |
| Downside connection | front |
| Electrical durability | 1000 cycles at 1000 V In |
| Long time pick-up adjustment type Ir | adjustable |
| Trip unit rating | 400-400 A at 40 °C |
| Compatibility code | NSX400 |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 8 kV conforming to IEC 60947-2 |
| Environment | |
| Standards | EN/IEC 60947-2 |
| IK degree of protection | IK07 conforming to IEC 62262 |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| IP degree of protection | IP40 conforming to IEC 60529 |
| Pollution degree | 3 conforming to IEC 60664-1 |
| Operating altitude | 0...2000 m without derating, 2000 m...5000 m with derating |
| Overvoltage category | III |
| Ambient air temperature for storage | -50-85 °C |
| Relative humidity | 0-95 % |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |