Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | backplane |
| Range of product | Modicon X80 |
| Complementary | |
| Electrical connection | 1 connector (XBE) expansion module |
| Number of slots | 16 bus X |
| Net weight | 1.59 kg |
| Width | 634.6 mm |
| Depth | 19 mm |
| Fixing mode | by 6 M5/M6 screws, mounting on panel, by 6 M5/M6 screws, mounting on mounting plate |
| Height | 108 mm |
| Power consumption in W | 0.17 W |
| Product compatibility | BMXP34 processor, BMXCPS power supply, I/O module, specific application module |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-60 °C |
| Standards | EN/IEC 61131-2, EN/IEC 61010-2-201, UL 61010-2-201, CSA C22.2 No 61010-2-201, IACS E10, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, EN/IEC 61850-3, location G |
| Product certifications | CE, cULus, RCM, UKCA, Merchant Navy |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Relative humidity | 10-95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |