Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Mounting support | international standard flange |
| Holding brake | with |
| Product or component type | servo motor |
| Shaft end | keyed |
| Electrical connection | straight connectors |
| Nominal torque | 6.9 N.m for LXM32.D30M2 at 10 A, 230 V, single phase, 7.7 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 7.7 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase |
| Maximum mechanical speed | 4000 rpm |
| Speed feedback resolution | 32768 points/turn x 4096 turns |
| Nominal output power | 1450 W for LXM32.D30M2 at 10 A, 230 V, single phase, 2400 W for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 2400 W for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase |
| Peak stall torque | 30.8 N.m for LXM32.D30M2 at 10 A, 230 V, single phase, 30.8 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 30.8 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase |
| Product compatibility | LXM32.D30M2 at 230 V single phase, LXM32.D30N4 at 400...480 V three phase |
| IP degree of protection | IP65 standard, IP67 with IP67 kit |
| Nominal speed | 2000 rpm for LXM32.D30M2 at 10 A, 230 V, single phase, 3000 rpm for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 3000 rpm for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase |
| Device short name | BMH |
| Continuous stall torque | 10.3 N.m for LXM32.D30M2 at 10 A, 230 V, single phase, 10.3 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 400 V, three phase, 10.3 N.m for LXM32.D30N4 at 10 A, 480 V, three phase |
| Complementary | |
| Stator electrical time constant | 9.7 ms at 20 °C |
| Holding torque | 18 N.m holding brake |
| Derating altitude scale | 80.0 m |
| Number of motor stacks | 1 |
| Minimum operational altitude | 0.0 m |
| Rotor inertia | 17.96 kg.cm² |
| Number of motor poles | 5.0 |
| Maximum axial force Fa | 0.2 x Fr |
| Motor figures | 480.0 V |
| Second shaft | without second shaft end |
| Shaft length | 50 mm |
| Network number of phases | three phase, 3 |
| Length | 187 mm |
| Maximum current Irms | 29.8 A for LXM32.D30M2, 29.8 A for LXM32.D30N4 |
| Net weight | 10.3 kg |
| Sizing reference | BMH1401P |
| Centring collar diameter | 130 mm |
| Key width | 40 mm |
| Shaft diameter | 24 mm |
| Mounting holes diameter | 11 mm |
| Peak nominal torque | 30.0 N.m |
| Inertia | 1.5 kg.cm² of brake, 16.464 kg.cm² of motor |
| Feedback type | multiturn SinCos Hiperface |
| [In] rated current | 6.62 A |
| Stator resistance | 0.69 Ohm at 20 °C |
| Range compatibility | Lexium 32 |
| Continuous stall current | 8.58 A |
| Nominal torque | 7.14 N.m full speed, 8.72 N.m half speed |
| Maximum operational altitude | 3000.0 m |
| Torque constant | 1.16 N.m/A at 120 °C |
| Maximum permanent current | 29.8 A |
| Minimum ambient air temperature for operation | -20.0 °C |
| Circle diameter of the mounting holes | 165 mm |
| Continuous power | 2.85 W |
| Temperature magnet hot | 100 °C |
| Saturation coefficient 2 | -0.00955056179775281 |
| Saturation coefficient 3 | -1.1789470087E-18 |
| Saturation coefficient 1 | 2.3003844074E-17 |
| Derating temperature scale | 80.0 °C |
| Maximum radial force Fr | 1930 N at 1000 rpm, 1530 N at 2000 rpm, 1340 N at 3000 rpm |
| Output current 3s peak | 29.8 A |
| Back emf constant | 77.4 V/krpm at 120 °C |
| Centring collar depth | 3.5 mm |
| Brake pull-in power | 18 W |
| Stator inductance | 4.66 mH at 20 °C |
| Device short name | BMH |
| Motor flange size | 140 mm |
| [Us] rated supply voltage | 480 V |
| Number of mounting holes | 4 |
| Type of cooling | natural convection |
| Derating temperature start | 40.0 °C |
| Accuracy error [angular] | 4.8 ° |
| Derating altitude start | 1000.0 m |
| Nominal speed | 3500 rpm |
| Coefficient 2_1 | 0.00012875603864735 N.m/rpm |
| Maximum ambient air temperature for operation | 60.0 °C |
| Maximum [In] rated current | 6.62 A |
| Motor voltage drop coefficient | 1 |
| Temperature magnet rt | 20 °C |
| Coefficient 1_5 | -1.22533440031471E-17 N.m/rpm5 |
| Coefficient 1_6 | 1.02111200025244E-21 N.m/rpm6 |
| Coefficient 1_3 | -9.68956741220659E-11 N.m/rpm3 |
| Coefficient 1_4 | 5.29564392760141E-14 N.m/rpm4 |
| Coefficient 1_1 | -0.0009190289556011 N.m/rpm |
| Coefficient 1_2 | 7.40962511090787E-08 N.m/rpm² |
| Temperature copper hot | 135 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |