Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | Edge compute node |
| Memory type | 1 GB ECC DDR3 RAM |
| Range of product | Modicon M580 |
| Operating system | Linux Yocto V5.4 dunfell |
| Processor name | ARM V7 32 bit dual core at 500 MHz |
| Device application | application platform |
| Data storage equipment | 8 GB eMMC (internal storage) |
| Complementary | |
| Communication network type | network segmentation |
| Backplane slot location | Ethernet + X-bus Slot |
| Maximum number of modules per rack | 2 |
| Transmission support medium | Ethernet backplane |
| Local signalling | 1 LED (green) for processor running (RUN), 1 LED (red) for processor or system fault (ERR), 1 LED (red) for I/O LED status, 1 LED (green/red) for container status, 1 LED (green/red) for USR1 LED status, 1 LED (green/red) for USR2 LED status, 1 LED (green/red) for SECURE status, 1 LED (green/red) for control port status, 1 LED (green/red) for CONFIG status |
| Electrical connection | plug in via rack |
| Cybersecurity | secure communication (HTTPS), REST API with transport layer security (TLS), network physical isolation, Achilles level 2 tested |
| Width | 32.0 mm |
| Exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation |
| Slot occupied by module | 1 |
| OPC UA | OPC UA server, 2 maximum subscriptions per session, 1000 monitored item max in fast sampling mode, 20 ms, minimum publishing interval in fast sampling mode, 100000, maximum number of nodes, 2 clients connection max |
| Supply | internal power supply via rack |
| Software package | Docker V19.03.8, Schneider Applications |
| Length | 86.05 mm |
| Current consumption | <= 155 mA at 24 V DC |
| Net weight | 0.4 kg |
| Mounting location | main rack |
| Integrated connection type | 1 Ethernet port, connector type: RJ45, transmission rate: 10/100/1000 Mbit/s, transmission mode: double shielded twisted pair |
| Height | 131.0 mm |
| Communication service | OPC UA server (container only), network management SNMP agent V1, time synchronization NTP V4 - Client and Server |
| Product compatibility | Modicon M580 standalone CPU (BMEP58…..), Modicon M580 safety CPU (non interfering type 1) (BMEP582…..), Modicon X80 Rack with Ethernet backplane (BMEXBP…..) |
| Type of cooling | fanless |
| Web server | for commissioning, operational and maintenance |
| Environment | |
| Shock resistance | 30 gn |
| Environmental characteristic | hazardous location class I division 2 |
| Vibration resistance | 3 gn |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | CE, cULus, RCM, UKCA, EAC |
| Marking | CE |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 2000 m, 2000 m...5000 m with derating factor |
| Standards | EN/IEC 61850-3, location G, UL 61010-2-201, IEC 61010-2-201, EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, CSA C22.2 No 61010-2-201, IEC 61131-2 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |