Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | Ethernet I/O head module |
| Range compatibility | Modicon M580 |
| Range of product | Modicon X80 |
| Product specific application | for remote I/O modules |
| Device application | X80 Ethernet RIO drop adaptor |
| Complementary | |
| Communication network type | IPv4 (internet protocol) |
| Fixing mode | by screws |
| Local signalling | 1 LED (green) for module active (RUN), 1 LED (red) for module error (ERR), 1 LED (green/red) for module status (Mod Status), 1 LED (green/red) for network communication status (Net Status), 1 LED (green) for Ethernet link diagnostics (STS), 1 LED (green) for module redundancy role Master (MASTER), 1 LED (green) for module redundancy role Not Master (NOMASTER) |
| Cybersecurity | enable/disable communication ports, Syslog protocol support, firmware signature, secure firmware upgrade through HTTPS |
| Port Ethernet | 10/100BASE-TX |
| Width | 32 mm |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Depth | 86.05 mm |
| Exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation, auto MDIX |
| Topology | tree-structure, star, ring |
| Mounting mode | rack-mounted |
| Bus type | bus X across the remote backplane, Ethernet across the remote backplane |
| Relative humidity | 95-95 % without condensation |
| Net weight | 0.396 kg |
| Current consumption | 155 mA |
| Communication port protocol | EtherNet/IP over PRP |
| Integrated connection type | 1 port for service or distributed equipment, 1 port for Ethernet Redundant RIO Network (PRP Lan A), 1 port for Ethernet Redundant RIO Network (PRP Lan B) |
| Data recording | 10 ms time stamps |
| Maximum altitude transport | 3000 m |
| Product compatibility | 0-1024 discrete channel, 0-256 analog channel, counter module, time-stamping module, SSI encoder interface module, frequency input module, AS-Interface module, serial link module, fiber converter modules, HART module, weighing module, CANopen master module (standalone CPU only), PROFIBUS module (standalone CPU only) |
| Height | 131 mm |
| Communication service | Ethernet/IP adapter, Ethernet Redundant RIO network, Quality of Service (QoS), CIP Explicit messaging (server), Modbus TCP server for module diagnostics, DHCP client, TFTP client, FTP client, FDR client, NTP v4 client, SNMP v3 agent |
| Connector type | 3 RJ45 |
| Function available | CCOTF (configuration change on the fly), input data is collected and published to the remote I/O head adaptor, output modules are updated with the data received from remote I/O head adaptor, diagnostics for remote I/O devices (Device DDT), port mirroring, system time stamping, module redundancy, hot swap, use module in simlex or redundant mode, I/O extension rack |
| Number of port | 3 |
| Input voltage | 24 V DC |
| Environment | |
| Environmental characteristic | gas resistant class Gx conforming to ISA S71.04, gas resistant class 3C4 conforming to IEC 60721-3-3, dust resistant class 3S4 conforming to IEC 60721-3-3, sand resistant class 3S4 conforming to IEC 60721-3-3, salt resistant level 2 conforming to IEC 68252, mold growth resistant class 3B2 conforming to IEC 60721-3-3, fungal spore resistant class 3B2 conforming to IEC 60721-3-3 |
| Ambient air temperature for operation | -25-70 °C |
| Product certifications | CE, UL, CSA, RCM, EAC, UKCA, Merchant Navy, ATEX zone 2/22, IECEx zone 2/22, hazardous location class 1, division 2 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive, 2014/30/EU - electromagnetic compatibility, 2014/34/EU - ATEX directive |
| Protective treatment | conformal coating |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | <= 2000 m, 2000 m...5000 m with derating factor |
| Standards | IEC 61131-2, IEC 61010-2-201, UL 61010-2-201, CSA C22.2 No 61010-2-201, IACS E10, IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2, IEC 61850-3, location G, IEC 60079-0, UL 121201, CSA C22.2 No 213 |
| Ambient air temperature for storage | -40-85 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |