Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Depth | 664 mm |
| IP degree of protection | IP23 conforming to IEC 61800-5-1 |
| Motor power kW | 315 kW for normal duty, 250 kW for heavy duty |
| Colour of enclosure | light grey (RAL 7035) |
| Motor recommanded cable cross section | 2 x (3 x 185 mm²) (normal duty), 3 x (3 x 120 mm²) (normal duty), 2 x (3 x 185 mm²) (heavy duty), 3 x (3 x 120 mm²) (heavy duty) |
| Energy efficiency ratio | 0.965 |
| Power dissipation in W | 13060 W, total (normal duty), 9890 W, total (heavy duty), 1560 W, control part (normal duty), 1140 W, control part (heavy duty) |
| Product destination | asynchronous motors, synchronous motors |
| EMC filter | integrated conforming to IEC 61800-3, category C3, shielded cable with 50 m, integrated conforming to IEC 61800-3, category C4, unshielded cable with 80 m |
| Permissible temporary current boost | 1.2 x In during 60 s (normal duty), 1.5 x In during 60 s (heavy duty) |
| [Us] rated supply voltage | 380...415 V - 10...6 % |
| Type of cooling | forced convection |
| Continuous output current | 590 A at 2.5 kHz for normal duty, 477 A at 2.5 kHz for heavy duty |
| Output voltage | <= power supply voltage |
| Device application | industrial application |
| Device short name | ATV980 |
| Provided equipment | enclosure Spacial SF, graphical operating panel in the enclosure door, frequency inverter, main switch, line choke, terminal block main supply, terminal block motor, dv/dt filter choke |
| Product or component type | variable speed drive |
| Network number of phases | 3 phases |
| Volume of cooling air | 2320 m3/h for power, 280 m3/h for control |
| Noise level | 73 dB conforming to 86/188/EEC - physical agents (noise) directive |
| Communication port protocol | Modbus serial, EtherNet/IP, Modbus TCP |
| Height | 2150 mm |
| Safety function | STO (safe torque off), level SIL 3 for <= 100 ms |
| Prospective line Isc | 50 kA for 100 ms |
| Option card | slot A: communication module for EtherCAT, slot A/slot B/slot C: digital and analog I/O extension module, slot A/slot B/slot C: output relay extension module, slot A: communication module for CANopen daisy chain RJ45, slot A: communication module for CANopen screw terminals, slot A: communication module for CANopen SUB-D 9, slot A: communication module for DeviceNet, slot A: communication module for Profibus DP V1, slot A: communication module for PROFINET, slot B: 512 V digital encoder interface module, slot B: digital encoder interface module, slot B: resolver encoder interface module, slot B: analog encoder interface module |
| Supply frequency | 50...60 Hz +/- 5 % |
| Range of product | Altivar Process ATV900 |
| Speed drive output frequency | 0.1-599 Hz |
| Complementary | |
| Accuracy | +/- 0.6 % AI1, AI2, AI3 for a temperature variation 60 °C analog input, +/- 1 % AQ1, AQ2 for a temperature variation 60 °C analog output |
| Discrete input logic | positive logic (source) (DI1...DI8), < 5 V (state 0), > 11 V (state 1), negative logic (sink) (DI1...DI8), > 16 V (state 0), < 10 V (state 1), positive logic (source) (DI7, DI8), < 0.6 V (state 0), > 2.5 V (state 1), positive logic (source) (STOA, STOB), < 5 V (state 0), > 11 V (state 1), 16 preset speeds |
| Line current | 491 A at 400 V (normal duty), 389 A at 400 V (heavy duty) |
| [Ue] rated operational voltage | 380...415 V 250 kW heavy duty, 380...415 V 315 kW normal duty |
| Analogue output type | software-configurable voltage AQ1, AQ2: 0...10 V DC impedance 470 Ohm, resolution 10 bits, software-configurable current AQ1, AQ2: 0...20 mA impedance 500 Ohm, resolution 10 bits |
| Physical interface | 2-wire RS 485 for Modbus serial |
| Input compatibility | DI1...DI8: discrete input level 1 PLC conforming to IEC 61131-2, DI7, DI8: pulse input level 1 PLC conforming to IEC 65A-68, STOA, STOB: discrete input level 1 PLC conforming to IEC 61131-2 |
| Discrete output type | logic output DQ+ 0-1 kHz <= 30 V DC 100.0 mA, programmable as pulse output DQ+ 0-30 kHz <= 30 V DC 20.0 mA, logic output DQ- 0-1 kHz <= 30 V DC 100.0 mA |
| Analogue output number | 2 |
| Minimum switching current | relay output R1, R2, R3: 5 mA at 24 V DC |
| Refresh time | relay output (R1, R2, R3): 5 ms (+/- 0.5 ms) |
| Isolation | between power and control terminals |
| Electrical connection | removable screw terminals, clamping capacity: 0.5...1.5 mm² for control, M12 bar for main supply, M12 bar for motor |
| Nominal switching frequency | 2.5 kHz |
| Type of polarization | no impedance for Modbus serial |
| Braking to standstill | by DC injection |
| Discrete input type | DI1...DI8 programmable, 24 V DC (30 V), impedance: 3.5 kOhm, DI7, DI8 programmable as pulse input: 0-30 kHz, 24 V DC, STOA, STOB safe torque off, 24 V DC, impedance: > 2.2 kOhm |
| Asynchronous motor control profile | variable torque standard, constant torque standard, optimized torque mode |
| Maximum switching current | relay output R1 on resistive load, cos phi = 1 : 3 A at 250 V AC, relay output R1 on resistive load, cos phi = 1 : 3 A at 30 V DC, relay output R1 on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 250 V AC, relay output R1 on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 30 V DC, relay output R2, R3 on resistive load, cos phi = 1 : 5 A at 250 V AC, relay output R2, R3 on resistive load, cos phi = 1 : 5 A at 30 V DC, relay output R2, R3 on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 250 V AC, relay output R2, R3 on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 30 V DC |
| Supply | external supply for digital inputs: 24 V DC (19-30 V), <1.25 mA, protection type: overload and short-circuit protection, internal supply for digital inputs and STO: 24 V DC (21-27 V), <200 mA, protection type: overload and short-circuit protection, internal supply for reference potentiometer (1 to 10 kOhm): 10.5 V DC +/- 0.5, <10 mA, protection type: overload and short-circuit protection |
| Synchronous motor control profile | permanent magnet motor |
| Exchange mode | half duplex, full duplex, autonegotiation Ethernet IP/Modbus TCP |
| Data format | 8 bits, configurable odd, even or no parity for Modbus serial |
| Connector type | 2 RJ45 for Ethernet IP/Modbus TCP on the control block, 1 RJ45 for Modbus serial on the control block |
| Apparent power | 340 kVA at 400 V (normal duty), 270 kVA at 400 V (heavy duty) |
| Net weight | 700 kg |
| Frequency resolution | display unit: 0.1 Hz, analog input: 0.012/50 Hz |
| Relay output type | configurable relay logic R1: fault relay NO/NC electrical durability 100000 cycles, configurable relay logic R2: sequence relay NO electrical durability 1000000 cycles, configurable relay logic R3: sequence relay NO electrical durability 1000000 cycles |
| Switching frequency | 2...8 kHz adjustable with derating factor |
| Maximum transient current | 708 A during 60 s per 10 min (normal duty), 716 A during 60 s per 10 min (heavy duty) |
| Analogue input number | 3 |
| Motor slip compensation | adjustable, not available in permanent magnet motor law, can be suppressed, automatic whatever the load |
| Discrete output number | 2 |
| Transmission frame | RTU for Modbus serial |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s for Ethernet IP/Modbus TCP, 4.8, 9.6, 19.2, 38.4 kbit/s for Modbus serial |
| Method of access | slave Modbus TCP |
| Discrete input number | 10 |
| Local signalling | LCD display unit front door operation function, status and configuration |
| Short-circuit protection | upstream: 630 A gG fuse (normal duty), upstream: 500 A gG fuse (heavy duty), internal: 400 A 2 aR fuse |
| Linearity error | AI1, AI2, AI3: +/- 0.15 % of maximum value for analog input, AQ1, AQ2: +/- 0.2 % for analog output |
| Number of addresses | 1-247 for Modbus serial |
| Cable entry | bottom |
| Width | 1000 mm |
| Analogue input type | AI1, AI2, AI3 software-configurable voltage: 0...10 V DC, impedance: 30 kOhm, resolution 12 bits, AI1, AI2, AI3 software-configurable current: 0...20 mA, impedance: 250 Ohm, resolution 12 bits |
| Sampling duration | 2 ms +/- 0.5 ms (DI1...DI8) - discrete input, 5 ms +/- 1 ms (DI7, DI8) - pulse input, 1 ms +/- 1 ms (AI1, AI2, AI3) - analog input, 5 ms +/- 1 ms (AQ1, AQ2) - analog output |
| Acceleration and deceleration ramps | linear adjustable separately from 0.01 to 9000 s, S, U or customized |
| Protection type | motor: thermal protection, motor: safe torque off, motor: motor phase break, drive: thermal protection, drive: safe torque off, drive: overheating, drive: overcurrent (between output phases and earth), drive: overload (output), drive: short-circuit protection, drive: motor phase break, drive: overvoltage (DC bus), drive: line supply overvoltage, drive: line supply undervoltage, drive: line supply phase loss, drive: overspeed, drive: break on the control circuit, drive: short-circuit protection with semi-conductor fuse (main supply), drive: fan monitoring |
| Relay output number | 3 |
| Environment | |
| Marking | CE |
| Standards | IEC 60204-1, IEC 61800-3, IEC 61800-2, IEC 61800-5-1 |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 61800-5-1 |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation conforming to IEC 60068-2-3 |
| Assembly style | in floor-standing enclosure compact version |
| Operating position | vertical +/- 10 degree |
| Maximum THDI | <5 % full load conforming to IEEE 519 |
| Insulation resistance | > 1 MOhm 500 V DC for 1 minute to earth |
| Shock resistance | 4 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27, 3M2 conforming to IEC 60721-3-3 |
| Environmental characteristic | chemical pollution resistance class 3C3 conforming to IEC 60721-3-3, dust pollution resistance class 3S3 conforming to IEC 60721-3-3, humidity resistant class 3K3 conforming to IEC 60721-3-3 |
| Vibration resistance | 1.5 mm peak to peak (f= 3-20 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 0.6 gn (f= 10-200 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 3M3 conforming to IEC 60721-3-3, 1.5 mm peak to peak (f= 3-10 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Operating altitude | <= 1000 m without derating, 1000...2000 m with current derating 1 % per 100 m, 2000...3800 m with current derating 1 % per 100 m for TT earthing system, 2000...3800 m with current derating 1 % per 100 m for TN earthing system, 2000...3800 m with current derating 1 % per 100 m for IT earthing system, 3800...4800 m with current derating 1 % per 100 m for TT earthing system, 3800...4800 m with current derating 1 % per 100 m for TN earthing system |
| Overvoltage category | III |
| Product certifications | ATEX, C-Tick, EAC |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-2, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-3, electrical fast transient/burst immunity test level 4 conforming to IEC 61000-4-4, 1.2/50 µs - 8/20 µs surge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-5, conducted radio-frequency immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-6 |
| Ambient air temperature for operation | -10-0 °C without derating (with option enclosure heating), 0-40 °C without derating, 40-50 °C with derating factor |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |