Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | variable speed drive |
| Relative symmetric mains voltage tolerance | 10 % |
| Network number of phases | 3 phases |
| Number of input phases | 3 |
| Option card | communication module, Ethernet IP/Modbus TCP |
| Range of product | Altivar Solar |
| Motor power kW | 2.2 kW for heavy duty |
| Mounting mode | wall mount |
| EMC filter | Class C2 EMC filter integrated |
| Variant | standard version, with disconnect switch |
| Format of the drive | compact |
| IP degree of protection | IP20 |
| Communication port protocol | Modbus serial, CANopen |
| Nominal output current | 5.5 A |
| Product specific application | pumping applications |
| Design of frequency changer | U converter |
| Number of output phases | 3 |
| [Us] rated supply voltage | 380...500 V, 380...500 V - 15...10 % |
| Complementary | |
| Network frequency | 50...60 Hz |
| Power dissipation in W | fan: 74.0 W at 380 V, switching frequency 4 kHz |
| Number of HW interfaces PROFINET | 0.0 |
| Electrical connection | screw terminal, clamping capacity: 0.5...1.5 mm² for analog input, screw terminal for analog output, screw terminal |
| Number of HW interfaces industrial Ethernet | 0.0 |
| Maximum switching current | relay output R1A, R1B, R1C on resistive load, cos phi = 1 : 3 A at 250 V AC, relay output R1A, R1B, R1C on resistive load, cos phi = 1 : 3 A at 30 V DC, relay output R1A, R1B, R1C, R2A, R2C on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 250 V AC, relay output R1A, R1B, R1C, R2A, R2C on inductive load, cos phi = 0.4 and L/R = 7 ms: 2 A at 30 V DC, relay output R2A, R2C on resistive load, cos phi = 1 : 5 A at 250 V AC, relay output R2A, R2C on resistive load, cos phi = 1 : 5 A at 30 V DC |
| 4 quadrant operation possible | True |
| Nominal output power | 2.2 kW |
| Maximum associated fuse rating | 16.0 A |
| Type of polarization | no impedance |
| Relay output type | configurable relay logic R1A 1 NO electrical durability 100000 cycles, configurable relay logic R1B 1 NC electrical durability 100000 cycles, configurable relay logic R1C, configurable relay logic R2A 1 NO electrical durability 100000 cycles, configurable relay logic R2C |
| 1 phase low current possible | False |
| Maximum transient current | 8.3 A during 60 s |
| Supporting protocol for CAN | True |
| Application in domestic and commercial area permitted | False |
| Motor slip compensation | automatic whatever the load, adjustable 0...300 %, not available in voltage/frequency ratio (2 or 5 points) |
| Power loss per device current dependent | 74.0 W |
| Short-circuit protection | thermal protection |
| Local signalling | 1 LED (red) for drive fault, 1 LED (red) for CANopen error, 1 LED (green) for CANopen run |
| Number of HW interfaces parallel | 0.0 |
| Linearity error | AI1, AI2, AI3: +/- 0.2...0.5 % of maximum value for analog input, AQ1: +/- 0.3 % for analog output |
| Width | 140 mm |
| Supporting protocol for KNX | False |
| Depth | 158.0 mm |
| Computer port | True |
| Supporting protocol for other bus systems | True |
| Maximum output frequency | 0.599 kHz |
| With safety function Safe brake management (SBC/SBT) | False |
| Maximum output voltage | 500 V |
| Base load current at high overload | 8.0 A |
| Supporting protocol for SERCOS | False |
| Number of HW interfaces USB | 0.0 |
| Supporting protocol for ASI | False |
| Supporting protocol for PROFINET CBA | False |
| Analogue output number | 1 |
| Discrete input logic | positive logic (source), negative logic (sink) |
| Refresh time | logic input (DI1...DI4): 8 ms, relay output (R1A, R1B, R1C): 2 ms, relay output (R2A, R2C): 2 ms |
| Supporting protocol for EtherNet/IP | True |
| Number of inputs, potential-free | 0 |
| Number of inputs, bidirectional, not potential-free | 0 |
| With safety function Safe programmable logic | False |
| Nominal switching frequency | 4 kHz |
| Power loss static current independent | 74.0 W |
| Discrete input type | STO safe torque off, 24 V DC, impedance: 1.5 kOhm, DI1...DI6 logic inputs, 24 V DC (30 V), DI5 programmable as pulse input: 0-30 kHz, 24 V DC (30 V) |
| Protection type | input phase breaks: drive, overcurrent between output phases and earth: drive, overheating protection: drive, short-circuit between motor phases: drive, thermal protection: drive |
| Number of HW interfaces serial TTY | 0.0 |
| Number of HW interfaces other | 1.0 |
| With safety function Safely Limited Speed (SLS) | True |
| Prospective line Isc | 5 kA |
| Line current | 8.7 A at 380 V (heavy duty), 6.6 A at 500 V (heavy duty) |
| Analogue output type | software-configurable current AQ1: 0...20 mA impedance 800 Ohm, resolution 10 bits, software-configurable voltage AQ1: 0...10 V DC impedance 470 Ohm, resolution 10 bits |
| Discrete output type | open collector DQ+ 0-1 kHz 30 V DC 100 mA, open collector DQ- 0-1 kHz 30 V DC 100 mA |
| Asynchronous motor control profile | voltage/frequency ratio, 5 points, flux vector control without sensor, standard, voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f, flux vector control without sensor - Energy Saving, voltage/frequency ratio, 2 points |
| Supporting protocol for INTERBUS | False |
| Relative symmetric network frequency tolerance | 5 % |
| Apparent power | 5.7 kVA at 500 V (heavy duty) |
| EMC limit value (complied) | True |
| Net weight | 2.1 kg |
| With safety function Safe Direction (SDI) | False |
| Switching frequency | 2...16 kHz adjustable, 4...16 kHz with derating factor |
| Analogue input number | 3 |
| Supporting protocol for MODBUS | True |
| Discrete output number | 3 |
| Supporting protocol for DeviceNet Safety | False |
| With safety function Safe Position (SP) | False |
| With safety function Safely Limited Position (SLP) | False |
| Method of access | slave CANopen |
| With safety function Safe Operating Stop (SOS) | False |
| Number of addresses | 1-247, 1-127 |
| Discrete input number | 7 |
| Supporting protocol for BACnet | False |
| Supporting protocol for LON | False |
| Housing material | plastic |
| With sft fct Safe Stop 2 (SS2) | False |
| With safety function Safe Stop 1 (SS1) | True |
| Analogue input type | AI1 voltage: 0...10 V DC, impedance: 30 kOhm, resolution 10 bits, AI2 bipolar differential voltage: +/- 10 V DC, impedance: 30 kOhm, resolution 10 bits, AI3 current: 0...20 mA (or 4-20 mA, x-20 mA, 20-x mA or other patterns by configuration), impedance: 250 Ohm, resolution 10 bits |
| Supporting protocol for PROFIsafe | False |
| Sampling duration | 2 ms - 15...10 % (AI1, AI2, AI3) - analog input, 2 ms (AQ1) - analog output |
| Supporting protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting protocol for TCP/IP | True |
| Optical interface present | False |
| Number of HW interfaces serial RS422 | 0.0 |
| Height | 184.0 mm |
| Acceleration and deceleration ramps | linear, U, S, CUS, ramp switching, acceleration/deceleration ramp adaptation, acceleration/deceleration automatic stop with DC injection, automatic adaptation of ramp if braking capacity exceeded, by using resistor, linear adjustable separately from 0.01 to 6000 s |
| Encoder protocol | RS 422 |
| Supporting protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting protocol for SafetyBUS P | False |
| With safety function Safe Speed Monitor (SSM) | False |
| Relay output number | 2 |
| Transient overtorque | 170-200 % of nominal motor torque |
| With safety function Safe torque off (STO) | True |
| Data format | 8 bits, configurable odd, even or no parity |
| Supporting protocol for PROFIBUS | True |
| Number of HW interfaces serial RS485 | 1.0 |
| Accuracy | +/- 0.7 % AI1, AI2, AI3 for a temperature of -10...60 °C analog input, +/- 0.5 % AI1, AI2, AI3 for a temperature of 25 °C analog input, +/- 1 % AQ1 for a temperature of 25 °C analog output, +/- 2 % AQ1 for a temperature of -10...60 °C analog output |
| Number of HW interfaces serial RS232 | 0.0 |
| Supporting protocol for Data-Highway | False |
| Supporting protocol for PROFINET IO | True |
| Operating element present | True |
| Minimum switching current | relay output R1A, R1B, R1C, R2A, R2C: 5 mA at 24 V DC |
| Supporting protocol for DeviceNet | True |
| Brake chopper integrated | True |
| Supporting protocol for SUCONET | False |
| Capacity of DC link | 280 µF |
| Braking to standstill | by DC injection |
| Braking torque | 170 % with braking resistor |
| Synchronous motor control profile | vector control without sensor |
| Power factor | 0.512 at 380 V |
| Environment | |
| Standards | IEC 61800-5-1 |
| Regulation loop | adjustable PID regulator |
| Environmental class (during operation) | class 3C3 according to IEC 60721-3-3, class 3S2 according to IEC 60721-3-3 |
| Ambient air temperature for operation | -10-60 °C, -10-50 °C without derating, 50-60 °C with derating factor |
| Pollution degree | 2 |
| Electromagnetic compatibility | electrostatic discharge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-2, radiated radio-frequency electromagnetic field immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-3, electrical fast transient/burst immunity test level 4 conforming to IEC 61000-4-4, 1.2/50 µs - 8/20 µs surge immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-5, conducted radio-frequency immunity test level 3 conforming to IEC 61000-4-6, voltage dips and interruptions immunity test conforming to IEC 61000-4-11 |
| Environmental class (during transport) | class 2C3 according to EN 60721-3, class 2S1 according to EN 60721-3 |
| Marking | CE, UR, UKCA, RCM |
| Maximum acceleration under vibrational stress (during operation) | 10 m/s² at 13...200 Hz |
| Noise level | 52 dB |
| Permitted relative humidity (during transport) | class 2K5 according to EN 60721-3 |
| Maximum acceleration under shock load (during storage) | 150 m/s² at 11 ms |
| Ambient air transport temperature | -25-70 °C |
| Speed accuracy | +/- 10 % of nominal slip 0.2 Tn to Tn |
| Product certifications | CE, UR, UKCA, RCM |
| Maximum deflection under vibratory load (during operation) | 1.5 mm at 2...13 Hz |
| Maximum deflection under vibratory load (during transport) | 1.5 mm at 2...13 Hz |
| Permitted relative humidity (during storage) | class 1K5 according to EN 60721-3 |
| Permitted relative humidity (during operation) | class 3K5 according to EN 60721-3 |
| Operating altitude | 1000...2000 m with current derating 1 % per 100 m, <= 1000 m without derating |
| Overvoltage category | II |
| Environmental class (during storage) | class 1C3 according to EN 60721-3, class 1S2 according to EN 60721-3 |
| Maximum acceleration under vibratory load (during transport) | 10 m/s² at 13...200 Hz |
| Maximum acceleration under shock load (during transport) | 150 m/s² at 11 ms |
| Maximum acceleration under shock impact (during operation) | 150 m/s² at 11 ms |
| Volume of cooling air | 37.7 m3/h |
| Maximum acceleration under vibratory load (during storage) | 10 m/s² at 13...200 Hz |
| NEMA degree of protection | NEMA 1 |
| Ambient air temperature for storage | -25-70 °C |
| Assembly style | with heat sink |
| Operating position | vertical +/- 10 degree |
| Maximum deflection under vibratory load (during storage) | 1.5 mm at 2...13 Hz |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |