Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product destination | asynchronous motors |
| [Ue] rated operational voltage | 208...690 V AC (- 15...10 %), 230 V 15 kW in the motor supply line normal duty, 400 V 30 kW in the motor supply line normal duty, 440 V 30 kW in the motor supply line normal duty, 500 V 37 kW in the motor supply line normal duty, 525 V 37 kW in the motor supply line normal duty, 660 V 45 kW in the motor supply line normal duty, 690 V 45 kW in the motor supply line normal duty, 230 V 11 kW in the motor supply line heavy duty, 400 V 22 kW in the motor supply line heavy duty, 440 V 22 kW in the motor supply line heavy duty, 500 V 30 kW in the motor supply line heavy duty, 525 V 30 kW in the motor supply line heavy duty, 660 V 37 kW in the motor supply line heavy duty, 690 V 37 kW in the motor supply line heavy duty, 208 V 15 hp normal duty, 230 V 20 hp normal duty, 460 V 40 hp normal duty, 575 V 50 hp normal duty, 230 V 15 hp heavy duty, 460 V 30 hp heavy duty, 575 V 40 hp heavy duty |
| Product or component type | soft starter |
| Network number of phases | 3 phases |
| Motor power hp | 15 hp at 208 V normal duty, 20 hp at 230 V normal duty, 40 hp at 460 V normal duty, 50 hp at 575 V normal duty, 15 hp at 230 V heavy duty, 30 hp at 460 V heavy duty, 40 hp at 575 V heavy duty |
| Supply frequency | 50...60 Hz - 20...20 % |
| Safety level | security level (SL) 1 conforming to IEC 62443-4-2 |
| Option card | communication module for CANopen daisy chain, communication module for CANopen Sub-D, communication module for CANopen open style, communication module for Profibus DP V1, communication module for PROFINET |
| Range of product | Altivar Soft Starter ATS490 |
| Motor power kW | 15 kW at 230 V in the motor supply line normal duty, 30 kW at 400 V in the motor supply line normal duty, 30 kW at 440 V in the motor supply line normal duty, 37 kW at 500 V in the motor supply line normal duty, 37 kW at 525 V in the motor supply line normal duty, 45 kW at 660 V in the motor supply line normal duty, 45 kW at 690 V in the motor supply line normal duty, 11 kW at 230 V in the motor supply line heavy duty, 22 kW at 400 V in the motor supply line heavy duty, 22 kW at 440 V in the motor supply line heavy duty, 30 kW at 500 V in the motor supply line heavy duty, 30 kW at 525 V in the motor supply line heavy duty, 37 kW at 660 V in the motor supply line heavy duty, 37 kW at 690 V in the motor supply line heavy duty, 30 kW at 230 V to the motor delta terminals normal duty, 55 kW at 400 V to the motor delta terminals normal duty, 22 kW at 230 V to the motor delta terminals heavy duty, 45 kW at 400 V to the motor delta terminals heavy duty |
| Device short name | ATS490 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Utilisation category | AC-3A, AC-53A |
| [Ie] rated operational current | normal duty: 62 A in line (at <40 °C) |
| Communication port protocol | Modbus serial, Modbus TCP/EtherNet/IP |
| Product specific application | process and infrastructures |
| Safety function | STO (safe torque off): SIL 1 conforming to IEC 61508, STO (safe torque off): PL c/category 2 conforming to ISO 13849 |
| with safety function Cybersecurity | true |
| Service factor | 100 |
| With safety function Safe torque off (STO) | true |
| Maximum permanent current | 47 A at 40 °C for heavy duty |
| Complementary | |
| Device connection | in the motor supply line, inside delta |
| [Uc] control circuit voltage | 24 V DC, 110...230 V AC 50...60 Hz - 15...10 % |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2, UL 60947-4-2, IEC 60664-1 |
| Maximum switching current | relay outputs 2 A / 250 V AC for AC-15 100000 cycles following IEC 60947-5-1, relay outputs 2 A / 30 V DC for DC-13 150000 cycles following IEC 60947-5-1 |
| Relay output type | relay outputs R1A, R1C NO, relay outputs R2A, R2C NO, relay outputs R3A, R3C NO |
| Connector type | 1 RJ45 for connecting Modbus serial, 1 RJ45 for connecting Modbus TCP/EtherNet/IP |
| Power loss per device current dependent | 7 W |
| Number of addresses | 0-247 for Modbus serial |
| Apparent power | 70 VA |
| Width | 160 mm |
| Transmission rate | 4.8…38.4 kbps, 100 BASE TX |
| Depth | 234 mm |
| Operating rate | 10 cyc/h |
| With safety function Safe brake management (SBC/SBT) | False |
| Transmission frame | RTU, TCP/UDP |
| Marking | CE, cULus, UKCA, RCM, CCC, ATEX, EAC, KC |
| internal bypass | true |
| Overload current | 400 % Ie for 13 s |
| Power losses | 675 W during starting at 40 °C at 400% Ie |
| Input compatibility | DI1: discrete input level 1 PLC conforming to EN/IEC 61131-2, DI2: discrete input level 1 PLC conforming to EN/IEC 61131-2, DI3: discrete input level 1 PLC conforming to EN/IEC 61131-2, DI4: discrete input level 1 PLC conforming to EN/IEC 61131-2, STO: discrete input level 1 PLC conforming to EN/IEC 61131-2 |
| Discrete input type | (DI1) digital input, 4.4 kOhm, (DI2) digital input, 4.4 kOhm, (DI3) digital input, 4.4 kOhm, (DI4) digital input, 4.4 kOhm, (STO) digital input, > 1 kOhm |
| Analogue output number | 1 |
| Rated current pwr loss specification | 62 A |
| With safety function Safe programmable logic | False |
| Display type | 1 LED (green and yellow) for status, 1 LED (red) for Warning/Error, 1 LED (yellow) for ASF, 1 LED (yellow) for COM, 1 LED (green and yellow) for NET1, 1 LED (green and red) for NET2, 1 LED (green and red) for NET3, 1 LED (green and yellow) for NET4, 1 LED (green and red) for RUN/ERR (Module Status), 1 LED (green and yellow) for Ethernet link, 1 LED (green and red) for ETH MS (Ethernet port configuration status), 1 LED (green and red) for Eth NS (Ethernet network status) |
| Power loss static current independent | 19 W |
| Protection type | phase failure: mains, thermal protection: starter, thermal protection: motor, current overload: motor, motor underload: motor, excessive acceleration time: motor, motor phase loss detection: motor, protection against line phase inversion: mains, external thermal protection: motor, protection delta inside wiring: starter, short-circuit between motor phase and earth: motor |
| With safety function Safely Limited Speed (SLS) | False |
| Product certifications | CE, cULus, UKCA, RCM, CCC, DNV, ATEX, EAC, KC |
| Discrete output type | programmable digital output DQ1 <= 30 V 100 mA, programmable digital output DQ2 <= 30 V 100 mA |
| Display screen available | True |
| Net weight | 7 kg |
| With safety function Safe Direction (SDI) | False |
| Analogue input number | 1 |
| Discrete output number | 2 |
| With safety function Safe Position (SP) | False |
| With safety function Safely Limited Position (SLP) | False |
| Method of access | slave Modbus serial |
| Integrated motor overload protection | True |
| With safety function Safe Operating Stop (SOS) | False |
| Suitable for mounting onto standard rails | False |
| Discrete input number | 5 |
| Accuracy class | class 10E |
| With sft fct Safe Stop 2 (SS2) | False |
| With safety function Safe Stop 1 (SS1) | False |
| material declaration | true |
| Discrete input logic | digital input DI1 at State 0: 0...< 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA, digital input DI2 at State 0: 0...< 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA, digital input DI3 at State 0: 0...< 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA, digital input DI4 at State 0: 0...< 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA, digital input STO at State 0: 0...< 5 V and <= 2 mA at State 1: > 11 V, >= 5 mA |
| Analogue output type | current output AQ1 : 0...20 mA/4...20 mA , impedance< 500 Ohm, voltage output AQ1 : 0...10 V , impedance> 470 Ohm |
| Output compatibility | open collector level 1 PLC conforming to IEC 65A-68 |
| Analogue input type | AI1/PTC1 : PTC/PT 100/PT 1000/KTY84 temperature probe, PTC2 : PTC/PT 100/PT 1000/KTY84 temperature probe, PTC3 : PTC/PT 100/PT 1000/KTY84 temperature probe |
| Height | 289 mm |
| With safety function Safe Speed Monitor (SSM) | False |
| Relay output number | 3 |
| Volume of cooling air | 3 m3/h |
| Data format | 8 bits, configurable odd, even or no parity 1or 2 stop |
| Output current drift | 150-700 % |
| Communication port protocol | Modbus serial, Modbus TCP/EtherNet/IP |
| Function available | pre-heating, smoke extraction, second motor set, Deceleration with torque control, Braking, boost, Line contactor control, reverse contactor control, anti-jam, jog, borehole pump starting, condition monitoring, power monitoring, cybersecure firmware update |
| Minimum switching current | 100 mA at 12 V DC for relay outputs |
| Physical interface | 2-wire RS 485, 100-BASE-TX category 5 or industrial Ethernet |
| On-load factor | 50 % |
| Operating position | vertical +/- 10 degree |
| Type of polarization | no impedance for Modbus serial |
| Environment | |
| [Ui] rated insulation voltage | 690 V |
| Environmental class (during operation) | class 3C3 according to IEC 60721-3-3, class 3S3 according to IEC 60721-3-3 |
| Pollution degree | level 3 |
| Electromagnetic compatibility | conducted and radiated emissions level A conforming to IEC 60947-4-2, damped oscillating waves level 3 conforming to IEC 61000-4-18, electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2, immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4, immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3, voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5, immunity to conducted interference caused by radio-electrical fields level 3 conforming to EN/IEC 61000-4-6 |
| Ambient air temperature for operation | -25-40 °C (without derating), 40-60 °C (with current derating of 1 % per °C above 40 °C) |
| Maximum acceleration under vibrational stress (during operation) | 1 gn at 13…200 Hz |
| Maximum acceleration under shock load (during storage) | 10 gn at 11 ms |
| Ambient air transport temperature | -40-70 °C |
| Maximum deflection under vibratory load (during operation) | 1.5 mm at 2...13 Hz |
| Maximum deflection under vibratory load (during transport) | 1.75 mm at 2...9 Hz |
| Operating altitude | <= 2000 m without derating, > 2000...4800 m with current derating 1 % per 100 m above 2000 m |
| Maximum acceleration under vibratory load (during transport) | 1 gn at 9…200 Hz, 1.5 gn at 200…500 Hz |
| Maximum acceleration under shock load (during transport) | 10 gn at 11 ms |
| Maximum acceleration under shock impact (during operation) | 15 gn at 11 ms |
| [Uimp] rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Maximum acceleration under vibratory load (during storage) | 1 gn at 9…200 Hz, 1.5 gn at 200…500 Hz |
| Ambient air temperature for storage | -40-70 °C |
| Relative humidity | 5-95 % without condensation or dripping water conforming to EN/IEC 60068-2-3 |
| Maximum deflection under vibratory load (during storage) | 1.75 mm at 2...9 Hz |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |