Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | power supply |
| Power supply type | regulated switch mode |
| Power supply output current | 5 A |
| Enclosure material | metal |
| Range of product | Modicon Power Supply |
| Output voltage | 24 V DC |
| Input voltage | 380...500 V AC three phase |
| Permissible temporary current boost | 1.5 x In (for 5 seconds) |
| Rated power in W | 120 W |
| Complementary | |
| Holding time | > 20 ms 380 V AC, > 40 ms 500 V AC |
| Dielectric strength | 4000 V AC with input to output, 2000 V AC with input to ground, 1500 V AC with output to ground, 4000 V AC with input to diagnostic relay, 500 V AC with output to diagnostic relay, 1500 V AC with diagnostic relay to ground, with shutdown input not isolated from output |
| Current consumption | < 0.5 A 380 V AC, < 0.4 A 500 V AC |
| Supply | SELV conforming to IEC 60950-1, SELV conforming to IEC 60204-1, SELV conforming to IEC 60364-4-41 |
| Net weight | 0.60 kg |
| Maximum leakage current | 2 mA 500 V AC |
| Output protection type | against overload and short-circuits, protection technology: manual or automatic reset by switch, against over temperature, protection technology: automatic reset, against overvoltage, protection technology: manual reset |
| Service life | 10 year(s) 40 °C 80 % load |
| Output voltage limits | 24...28 V |
| Mounting support | top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715, top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715, double-profile DIN rail |
| Response time | < 1 s |
| Line and load regulation | < 0.17 % at 100 % load in line at 25 °C, < 0.6 % +/- 0.5 % at 150 % load at 25 °C |
| Width | 38 mm |
| Overvoltage category | III, II |
| Depth | 125.3 mm |
| Height | 124 mm |
| Residual ripple | < 100 mV |
| Status LED | 1 LED (green and red) product status, 1 LED (green) input voltage |
| Input voltage limits | 320...575 V AC 3 phases |
| Earthing system | TN, TT, IT |
| Connections - terminals | screw connection: 0.75…6 mm², (AWG 18...AWG 10) without wire end ferrule for output, screw connection: 0.75...4 mm², (AWG 18...AWG 12) with wire end ferrule for output, screw connection: 0.75…6 mm², (AWG 18...AWG 10) without wire end ferrule for input, screw connection: 0.75...4 mm², (AWG 18...AWG 12) with wire end ferrule for input, cage clamp: 0.2...1.5 mm², (AWG 22...AWG 16) without wire end ferrule for diagnostic relay, cage clamp: 0.2...0.75 mm², (AWG 22...AWG 18) with wire end ferrule for diagnostic relay, cage clamp: 0.2...0.75 mm², (AWG 22...AWG 18) with wire end ferrule for shut down input |
| Network frequency limits | 50-60 Hz |
| Marking | CE, UKCA |
| Relay type | electromechanical relay 1000.0 mA 30 V |
| Input protection type | integrated fuse (not interchangeable) 3.15 A, external protection (recommended) |
| Meantime between failure [MTBF] | 2168900 h at 25 °C, full load conforming to SR 332, 816200 h at 55 °C, 80 % load conforming to SR 332 |
| Power dissipation in W | 18.5 W |
| Load capacitance | 200000 µF |
| Efficiency | 86.5 % at 380 V AC, 86.5 % at 500 V AC |
| Inrush current | 25 A at 380 V, 25 A at 500 V |
| Power factor | 0.40 at 380 V AC, 0.40 at 500 V AC |
| Environment | |
| Standards | IEC 62368-1, EN/IEC 61204-3, IEC 61000-6-1, IEC 61000-6-2, IEC 61000-6-3, IEC 61000-6-4, IEC 61000-3-2, EN 61000-3-3, UL 62368-1, CSA C22.2 No 62368-1, CSA C22.2 No 107.1 |
| Shock resistance | 150 m/s² for 11 ms |
| Vibration resistance | 3.5 mm (f= 3-11.9 Hz) conforming to IEC 60068-2-6, 20 m/s² (f= 11.9-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Operating altitude | < 5000 m overvoltage category III, overvoltage category II |
| Electrical shock protection class | class I |
| Electromagnetic emission | conducted emissions conforming to IEC 61000-6-3, radiated emissions conforming to IEC 61000-6-4 |
| Ambient air temperature for operation | -25-55 °C without current derating mounting position A < 2000 m, 55-70 °C with current derating of 3.3 % per °C mounting position A < 2000 m |
| Product certifications | CE, cUL listed, cUL recognized, RCM, CB Scheme, EAC, KC, UKCA, cURus |
| Pollution degree | 2 |
| Electromagnetic compatibility | immunity to electrostatic discharge - test level: 8 kV (contact discharge) conforming to IEC 61000-4-2, immunity to electrostatic discharge - test level: 15 kV (air discharge) conforming to IEC 61000-4-2, immunity to conducted RF disturbances - test level: 15 V/m (80 MHz...2 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to conducted RF disturbances - test level: 5 V/m (2...2.7 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to conducted RF disturbances - test level: 5 V/m (2.7...6 GHz) conforming to IEC 61000-4-3, immunity to fast transients - test level: 4 kV (on input-output) conforming to IEC 61000-4-4, surge immunity test - test level: 4 kV (between power supply and earth) conforming to IEC 61000-4-5, surge immunity test - test level: 3 kV (between phases) conforming to IEC 61000-4-5, immunity to conducted RF disturbances - test level: 15 V (0.15...80 MHz) conforming to IEC 61000-4-6, immunity to magnetic fields - test level: 30 A/m (50...60 Hz) conforming to IEC 61000-4-8, immunity to voltage dips conforming to IEC 61000-4-11, disturbing field emission conforming to EN 55016-2-3, limits for harmonic current emissions conforming to IEC 61000-3-2, conforming to EN 55016-1-2, conforming to EN 55016-2-1 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |