Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | relay |
| Range of product | SpaceLogic C-Bus |
| Range | C-Bus |
| Product brand | Schneider Electric |
| [Uc] control circuit voltage | 230 V AC 50 Hz +/- 10 %, 110 V AC 60 Hz +/- 10 % |
| Device application | switching loads |
| Complementary | |
| Connections - terminals | screw terminal block, RJ45 connector |
| Operating rate | 6 operations/minute |
| Local signalling | multi-colour LED |
| Width | 144 mm |
| Depth | 63 mm |
| Minimum switching voltage | 12 V |
| With LED indication | true |
| Forced guided contact present | false |
| Rated voltage | 220-240 V AC 50 Hz, 100-120 V AC 60 Hz |
| Number of outputs | 8 load switching |
| Number of modules | 8 |
| Number of contacts as normally open contact | 8 |
| Maximum switching current | 200 mA |
| Contact terminal arrangement | separate |
| Operational power in W | 400 W, 150 W |
| Inrush current | 800 A during 0.2 ms, 165 A during 20 ms |
| IP degree of protection | IP20 |
| Control button type | push-button |
| Device mounting | DIN rail |
| Output switching mode | DC switching |
| Net weight | 417 g |
| Contacts type and composition | NO |
| Minimum switching current | 100 mA |
| Minimum switching capacity | 12 V at 100 mA DC |
| Control circuit type | DC |
| Load type | LED lamp: 400 W, 230 V, LED lamp: 150 W, 110 V, incandescent lamps: , 10 A, inductive load: , 10 A, fluorescent lamps: , 16 A, motor: , 5 A |
| Height | 92 mm |
| Device presentation | complete device |
| Connector type | 2 x RJ45 in parallel |
| [Ie] rated operational current | 20 mA at 20...36 V |
| [Us] rated supply voltage | 27...35 V DC |
| Tightening torque | 0.6 N.m |
| Number of channels | 8 |
| Operating position | horizontal position |
| Environment | |
| Product certifications | CE, RCM, UKCA |
| Relative humidity | 10-95 % |
| Ambient air temperature for operation | -5-55 °C |
| Standards | AS/NZS 60669.2.1, IEC 60669-2-1, IEC 60669-1 |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |