Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | dimmer |
| Dimmer type | trailing edge, leading edge |
| Range | SpaceLogic C-Bus |
| Load current | 5 A per channel, 12 A per unit, 6 A maximum total load allowed on any two adjacent channels |
| Main colour tint | white |
| Product brand | Schneider Electric |
| Provided equipment | 1 400 mm patch cable |
| Load type | dimmable LED, halogen lamp, halogen lamp with standard electronic transformer, halogen lamp with standard ferromagnetic transformer, incandescent lamps |
| Device presentation | complete device |
| Device application | light control |
| Complementary | |
| Communication network type | C-Bus |
| Network frequency | 47...53 Hz, 57...63 Hz |
| Mounting support | DIN rail |
| Connector type | 2 RJ45 connectors for C-Bus |
| Width | 144 mm |
| Depth | 63 mm |
| Number of modules | 12 |
| Device mounting | DIN rail |
| Net weight | 417 g |
| Height | 92 mm |
| Number of channels | 4 |
| Environment | |
| Product certifications | RCM, UKCA, CE |
| Ambient air temperature for operation | -5-55 °C |
| Relative humidity | 10-93 % non-condensing |
| Standards | REACH, RoHS |
| Ambient air temperature for storage | -20-60 °C |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |