Don't have an account?
| Attribute name | Attribute value |
|---|---|
| Main | |
| Product or component type | switch |
| Product name | C-Bus Saturn A Series |
| Range | SpaceLogic C-Bus |
| Product brand | Schneider Electric |
| Device application | control |
| Complementary | |
| Mounting support | wall-mount |
| Material | glass |
| Isolation voltage | 3.75 kV from C-Bus to mains |
| Local signalling | LED (red, green and blue) for status |
| [In] rated current | 22 mA |
| Communication network type | C-Bus |
| Width | 75 mm |
| Depth | 28 mm |
| [Ue] rated operational voltage | 15...36 V DC |
| Fixing center | 84 mm |
| Control type | push-button |
| Main colour tint | pure white |
| Number of gangs | 2 gangs |
| Net weight | 54 g |
| Provided equipment | fascia plate, body switch, push-button cap |
| Input impedance | 50 kOhm at 1-1 kHz |
| Switch function | load switching, dimmer, time switch function, scene control, roller shutter, bell push switch, curtain, roller blind, toggle |
| Height | 116 mm |
| Connections - terminals | terminal block - 0.2-1.3 mm² (AWG 24...AWG 16) |
| Device presentation | complete product |
| Environment | |
| Ambient air temperature for operation | 0-45 °C |
| Product certifications | RCM, CE, UKCA |
| Relative humidity | 10-95 % non-condensing |
| Contractual warranty | |
| Warranty | 18 |